Pompa ogrodowa to urządzenie elektryczne zasilane przewodem z gniazdka. Zaprojektowana głównie go celów wspomagania pracy układów wodnych na działkach w celu przepompowywania wody z jednego pojemnika do drugiego, zasilania instalacji ogrodowych do podlewania trawnika czy do zasilania instalacji w fontannie przed domem. Pompy ogrodowe pracują głównie z wodą czystą, to znaczy niezanieczyszczoną piaskiem czy innymi organicznymi rzeczami. Popularne pompy ogrodowe pracują z maksymalną wydajnością do 3200 dm3/h
Wygodne pompy ogrodowe
Pompę ogrodową docenią wszyscy posiadacze działek ze słabym ciśnieniem wody lub działkowicze z okresowym brakiem wody. Przykładowym zastosowaniem produktu pompa ogrodowa flo w ogrodzie działkowca może być połączenie jej ze zbiornikiem na wodę deszczową. Brak wody z powodu usterki wodociągów może spowodować utratę naszych cennych plonów. Ale z naszą pompą nie musimy się zamartwiać takimi problemami, wystarczy zebrać wszystkie niezbędne elementy do podłączenia takie jak redukcje gwintów, przewód wody, końcówkę do podlewania. Po zmontowaniu instalacji w całość można przystąpić do uruchomienia pompy. I tu pojawia się istotna informacja dla osób, które robią to pierwszy raz, należy pamiętać o wstępnym zalaniu pompy. Jak to zrobić? Odkręcamy korek zamontowany najczęściej na górze pompy i wlewamy około 0,5l. wody, całą tą czynność należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta. Wszystko po to, żeby nie zatrzeć pompy, która bez tej czynności może w ogóle nie ruszyć. Gdy mamy zalaną pompę możemy podłączyć ją do zasilania 230v i zacząć prace w ogrodzie. Bez wątpienia prace w ogrodzie przy zielenie należą do bardzo przyjemnych zajęć fizycznych, a samo podlewanie zwieńcza całą naszą prace. Taką pompę warto mieć na wyposażeniu naszej działki w razie awarii, ale nie tylko. Następne zastosowanie pompy ogrodowej jest związane z sanitariami. Oczywiście nie mówimy o wodzie brudnej, bo pamiętajmy, że pompa pompuje tylko i wyłącznie wodę czystą, więc przyda się do uzupełniania zbiornika z wodą czystą do mycia.
Życie bez elektrycznej pompy nie było takie łatwe, niegdyś trzeba było wydobywać wodę z źródła za pomocą wiadra, po jakimś czasie wymyślono pompy głębinowe zasilane siłą własnych mięśni. Na pewno nie jedna osoba pamięta te czasy, gdy wychodziło się z domu po wodę na podwórko, zawieszało się wiadro na specjalnym uchwycie żeliwnej pompy i ruchem ciała pompowało się wodę do wiadra, po czym podgrzewało się ją w domu na kuchence węglowej, a gorącą wodę przelewało się do miski przygotowanej do mycia ciała.