Aranżacja ogrodu to doskonała zabawa nie tylko roślinami ale także elementami drobnej architektury, które nie tylko ozdobią i wzbogacą naszą przestrzeń zewnętrzną, ale także będą pełniły funkcje użytkowe. Jednym z ciekawych rozwiązań, bardzo często pojawiającym się w ogrodach i na tarasach są pergole. Takie konstrukcje spełniają wiele przydatnych funkcji, w zależności od ich umiejscowienia, ale przede wszystkim są piękną ozdobą każdego ogrodu.
Pergole i inne elementy drewniane w ogrodzie
Jak zaplanować miejsce wypoczynku w ogrodzie? Jak osłonić się przed palącym słońcem lub zasłonić mniej atrakcyjne elementy przestrzeni przy domu, takie jak budynek gospodarczy, miejsce na narzędzia czy zbiornik na deszczówkę? W każdej z tych sytuacji doskonale sprawdzi się pergola, trejaż lub zwykła krata. Są to elementy drobnej architektury w ogrodzie, których zastosowanie jest naprawdę szerokie. Pergola drewniana tarasowa doskonale sprawdzi się w formie osłony przed piekącym letnim słońcem. Na ruszcie będą wspinać się rośliny, które zapewnią przyjemne zacienienie. Jednak nawet nieobrośnięta jeszcze roślinnością pergola może stanowić delikatne zacienienie, jeśli tylko jest odpowiednio ustawiona względem kierunków świata. W takim wypadku deski rusztu muszą być ustawione tak, aby wyznaczać kierunek wschód – zachód. Pergola drewniana tarasowa zbudowana jest z podwójnego szeregu słupów, na których wspiera się ruszt (ażurowe zadaszenie). Może być wsparta o budynek lub też wolnostojąca. Pamiętajmy jednak, że wszystkie drewniane elementy wystawione na działanie warunków atmosferycznych muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Drewniane deski najlepiej zaimpregnować ciśnieniowo jeszcze przed montażem pergoli. Metoda ciśnieniowa pozwoli na wniknięcie impregnatu znacznie głębiej. Jeśli deski nie były impregnowane ciśnieniowo, należy użyć odpowiedniego środka i zabezpieczyć je we własnym zakresie. Najlepiej także każdej jesieni, kiedy opadną już liście z porastających pergolę pnączy, sprawdzić stan drewnianych elementów i ewentualnie powtórzyć konserwację.
Podobne do pergoli elementy wspierające rośliny pnące to trejaż i krata. Trejaż tworzy jeden szereg słupów połączonych belką, od której odchodzą elementy poprzeczne. Krata natomiast to najprostsza konstrukcja, czyli rama wypełniona kratownicą. Obydwie konstrukcje doskonale sprawdzą się nie tylko na tarasie, ale także w wybranych miejscach ogrodu. Mogą tworzyć osłonę separującą poszczególne przestrzenie lub osłaniać mniej atrakcyjne zakątki w ogrodzie, które w naszym przekonaniu szpecą przestrzeń.