W przypadku, kiedy stoimy przed dylematem zakupu czujnika tętna na klatkę piersiową, łatwo możemy zgubić się wybierając pomiędzy poszczególnymi modelami. Różnice pomiędzy modelami są jednak wyraźne oraz łatwo je podzielić. Wszystkie modele nowych zegarków Garmin są standardowo wyposażone w optyczne czujniki tętna. Takie czujniki sprawdzają się w celu monitorowania tętna na co dzień, nie dają jednak stuprocentowej działalności w czasie treningów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat czujników tętna?
Jak działa czujnik tętna?
Pomiar dokonywany przez czujniki do monitorowania tętna może być zaburzony przez nieodpowiednie dopasowanie zegarka, budowę anatomiczną ręki, indywidualnego układu krwionośnego oraz tatuaże. Jednocześnie taki sam zegarek może w różny sposób mierzyć tętno dwóm różnym osobom. Jeżeli więc będziemy chcieli zmierzyć postępy w czasie treningu, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w opaskę na klatkę piersiową, która zapewnia wielu osobom dokładność pomiarów zbliżoną nawet do pomiaru w czasie badania EKG. W przypadku, kiedy plan treningowy jest rozpisany w oparciu o tętno, posiadanie takiej opaski wydaje się wręcz niezbędne. Jeżeli interesuje nas sprawdzona marka garmin – czujnik tętna będzie korzystnym wyborem. Każdy z wybranych modeli czujnika dostarczy do zegarka albo do nawigacji rowerowej dane dotyczące tętna. Nie należy się także martwić o kompatybilność modeli HRM z zegarkami. Każdy z modeli ma również wymienną, pastylkową baterię. Najnowsze czujniki tętna, choć są proste w funkcjach, działają w protokole ANT+. Pozwala to na współpracę z różnymi urządzeniami Garmin. Zastosowanie Bluetooth HRM-Dual pozwala na wysyłanie danych bezpośrednio do zgodnej aplikacji działającej w smartfonie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i dotychczas nie zdecydowały się na zakup zegarka. Z tego powodu takie czujniki tętna sprawdzają się zarówno w przypadku osób ćwiczących zawodowo, jak i amatorów.
Opaski mierzące tętno sprawdzają się niemal w każdej dyscyplinie sportu. Są one wygodne i dostarczają dane dotyczące tętna. Znajdziemy także model dedykowany biegaczom, który pozwala na zyskanie dostępu do statystyk obejmujących dynamikę biegu. Dotyczy o zarówno odchylenia pionowego (czyli wysokości odbicia w czasie biegu), czasu kontaktu z podłożem, jak i bilansu czasu kontaktu z podłożem. Dodatkowo opaska mierzy długość kroku, odchylenie od długości oraz rytm biegu. Ta ostatnia wartość obejmuje liczbę kroków wykonanych w czasie jednej minuty.