Wytrzymałe panele z poliwęglanu

Praktycznie bez przerwy trwają badania mające na celu wyprodukowanie idealnych materiałów budowlanych. Udaje się skutecznie zastępować wiele materiałów, które były używane do niedawna. Przykładem może być zastępowanie styropianu pianką poliuretanową czy też wełną mineralną. Obecnie trwają również starania by zastępować szkło innym tworzywem, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia. Okazuje się, że udało się taki materiał wyprodukować już jakiś czas temu. Jest nim poliwęglan, o którym pewnie sporo z Państwa już słyszało.

Mocne płyty poliwęglanowe

kanalikowy poliwęglanOd jakiegoś czasu poliwęglan zaczął zdobywać bardzo dużą popularność. Nie jest to jednak bezpodstawne. Wynika ona bowiem stąd, że materiał ten jest genialną alternatywą dla szkła. Wszędzie tam gdzie nie możemy zainstalować okien ze szkła ze względu na ryzyko ich uszkodzenia możemy zamocować płyty z poliwęglanu. Uszkodzenie takich płyt jest niezwykle trudne. Trzeba włożyć naprawdę dużo siły by udało się choćby w małym stopniu takie płyty poliwęglanowe uszkodzić. Obecnie wyróżnić możemy kanalikowy poliwęglan oraz wersję litą. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, posiada w swojej strukturze kanaliki. Są one wypełnione powietrzem co sprawia, że płyty wykonane z takiego poliwęglanu są bardzo lekkie. Dodatkowo dzięki kanalikom płyty te mogą świetnie izolować przed utratą ciepła. Taka izolacja termiczna sprawia, że płyty poliwęglanowe wprost idealnie nadają się do budowania szklarni. Obecnie mnóstwo osób posiada szklarnie wykonane z tego tworzywa i słyszy się jedynie pozytywne opinie. Poliwęglan przede wszystkim jest odporny na działanie czynników mechanicznych. Uderzenia gradu nie są więc w stanie niczemu tutaj zagrozić. Bardzo ważne jest to, że nawet gdy płyta poliwęglanowa pęknie na skutek bardzo mocnego uderzenia to nie rozpada się ona na dużo elementów i nie niszczy upraw tak jak ma to miejsce w przypadku szkła. Możemy dodatkowo łatwo taką płytę wymienić na nową.

Zamontowanie płyty poliwęglanowej jest niezwykle proste. Najczęściej do takich zadań używa się po prostu wkrętarki. Niektórzy nawet przymocowują płyty poliwęglanowe przy użyciu gwoździ. Na chwilę obecną płyty o których mowa możemy bardzo łatwo zakupić w praktycznie każdym markecie budowlanym. Są one stosunkowo tanie i w wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalne jest zainwestowanie w takie płyty niż w szkło. Warto również wspomnieć, że producenci płyt poliwęglanowych zadbali również o kwestie estetyczne i w związku z tym produkuje się nawet poliwęglan w różnych kolorach.