Wynajem sprzętu budowlanego

Sprzęt budowlany to specjalistyczne narzędzia i maszyny, których ceny są bardzo wysokie. Dlatego niewiele przedsiębiorstw jest w stanie pozwolić sobie na ich zakup. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest więc ich wynajem. Podlegają mu zwłaszcza żurawie i wielozadaniowe ładowarki. Wpływ na to ma nie tylko cena, ale także rozmiar tych urządzeń. Umowy dotyczące najmu są w takim wypadku bardzo rozbudowane, trzeba więc pamiętać o przestrzeganiu wszelkich środków ostrożności. Niemożliwy jest też wynajem maszyn firmom, w których pracują wyłącznie osoby bez odpowiednich uprawnień do operowania konkretnym typem maszyn.

Warunki wynajmu żurawia i ładowarki

wynajem żurawiaWynajem maszyn budowlanych jest bardzo częstą praktyką, z której chętnie korzystają zwłaszcza niewielkie przedsiębiorstwa budowlane. Nie mogą one pozwolić sobie na zakup najdroższych maszyn, wybierają więc bardziej opłacalne opcje. Najpopularniejszy jest wynajem żurawia oraz ładowarki wielozadaniowej. Są to bardzo duże maszyny, których ceny są niezwykle wysokie. Nie tylko trzeba mieć więc odpowiedni budżet na ich zakup, ale też miejsce, w którym będą garażowane. Wszystko to wpływa na to, jak chętnie są wynajmowane. Pamiętać trzeba o tym, aby podczas załatwiania związanych z nim formalności upewnić się o tym, że firma wynajmująca ma pozytywne opinie wcześniejszych klientów, maszyna jest w dobrym stanie, a umowa jest napisana tak, aby chronić obie strony. Żeby to sprawdzić, warto udać się do radcy prawnego. Dokumenty powinny być jak najdokładniejsze, gdyż dzięki temu zapewne uwzględnią o wiele więcej możliwych problematycznych zagadnień. Bardzo istotne jest to, że wynajmu można dokonać tylko, jeśli udowodni się, że firma zatrudnia osobę z uprawnieniami do operowania konkretnym typem maszyn. W innym wypadku dokumenty nie mogą zostać podpisane. Dlatego wcześniej zadbać należy o to, aby pracownicy przeszli kursy, można też zatrudnić osobę, która ma już doświadczenie i wszystkie wymagane uprawnienia. Niektóre firmy udostępniają też kontakt do osób, które mogą podjąć się takiej pracy.

Wynajem maszyn budowlanych to najczęstsza praktyka wśród niewielkich firm. Zazwyczaj urządzenia te są bowiem drogie i wymagają odpowiedniej ilości miejsca, w którym będą garażowane. Decydując się na wynajem pamiętać należy o sprawdzeniu opinii o firmie wynajmującej, a także stanu maszyny. Trzeba też dopilnować umowy, aby ta sformułowana była czytelnie i w trosce o obie strony. Pamiętać też należy, że maszyny mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, jeśli więc firma takich nie zatrudnia, umowa najmu nie może być podpisana.