Wynajem i kupno nieruchomości

 

Standardy w pozyskiwaniu nieruchomości dopuszczają dwa główne rodzaje pozyskania prawa do jakiejś nieruchomości. Może to być najem lub kupno nieruchomości. Najem nieruchomości oznacza uzyskanie dostępu do użytkowania z danej nieruchomości, natomiast kupno jest pełnym prawem do dysponowania i korzystania z danej nieruchomości. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości premiuje jeden i drugi rodzaj nabycia praw i jeden i drugi rodzaj cieszy się dużą popularnością.

Dlaczego niektórzy decydują się na wynajem?

wynajem nieruchomości - KatowiceZwróćmy uwagę na to, dlaczego niektórzy decydują się na kupno, a inni na wynajem nieruchomości. Osoby z ograniczonym budżetem myślą o swoim życiu strategicznie, ale nie w sensie inwestycji. Inwestowanie wymaga wolnych środków do rozdysponowania. Tego typu model konsumenta na rynku nieruchomości przewiduje, że w dłuższej perspektywie lepiej poczekać na uzbieranie środków na docelową nieruchomość, zwłaszcza jeżeli chodzi o metraż, liczbę pokoi, lokalizację, niż kupować nieruchomości z myślą, że kiedyś się z niej wyprowadzą. Inaczej patrzą na tę sytuację ludzie, którzy kupno nieruchomości nie traktują jako jednorazowego zakupu w swoim życiu. Tego typu podejście przewiduje wydanie posiadanych środków na mieszkanie, które nie będzie docelowym miejscem zamieszkania albo będzie traktowane jako inwestycja. Dogodne warunki inwestycyjne na rynku nieruchomości przewidują zakup mieszkania i jego późniejszy wynajem, w celu uzyskania dochodu pasywnego, i późniejszą możliwość jego dysponowania, wraz z ewentualnością sprzedaży, co przy tendencjach panujących na rynku odnośnie ceny, może być dobrym zakupem inwestycyjnym. Wynajem nieruchomości – Katowice i teren Górnego Śląska to jeden z największych w Polsce rynków nieruchomości – jest atrakcyjny z wielu punktów widzenia. Pozwala uzyskać miejsce do pracy, do życia, nie wiążąc się z danym miejscem i miastem. Jest to dobra alternatywa dla kogoś o nienormowanym miejscu pracy, dla kogoś kto dziś pracuje w Katowicach, a za miesiąc może pracować w Krakowie lub w Warszawie.

Pomimo stosunkowo dużej dostępności kredytów hipotecznych, dużej ilości mieszkań, bardzo dużą popularnością cieszy się wynajem mieszkań. Jest to opcja wygodna dla młodych ludzi, dla których ciężko jest przewidzieć, czy chcą wiązać przyszłość akurat w miejscu, w którym aktualnie się znajdują. Kupno mieszkania wymaga jakichś deklaracji co do przyszłości, jeżeli nie jest realizowane w celach inwestycyjnych. Wynajem w dalszym ciągu daje nam możliwość na pewne pole niezdecydowania w naszym życiu.