Wyjątkowy projekt gabinetu lekarskiego

Wizyta u lekarza bywa dla wielu z nas stresująca. Często martwimy się o nasze zdrowie, obawiamy się badań lub wykonywanych zabiegów. Choroba sprzyja złemu samopoczuciu i zwiększa ryzyko występowania reakcji stresowych, dlatego warto zadbać o to, aby przebieg wszelkich konsultacji medycznych był dla nas jak najspokojniejszym przeżyciem. W tej kwestii liczy się wiele czynników, oprócz typowo ludzkiego, niebagatelne znaczenie może mieć… wystrój pomieszczenia, w którym spotkamy się z lekarzem.

Wygląd gabinetów lekarskich dla dzieci

projektowanie gabinetów lekarskichIstnieją grupy pacjentów szczególnie narażonych na stres oraz negatywne przeżycia związane z wizytami u lekarzy. Należą do nich przede wszystkim najmłodsi. To właśnie dzieci często nie potrafią poradzić sobie z burzą emocji, którą wywołują badania lekarskie, a także różnego rodzaju zabiegi. Wynika to między innymi z faktu, że często kojarzą ośrodki zdrowia z nieprzyjemnymi czynnościami, takimi jak szczepienia okresowe, których w pierwszych latach życia jest wyjątkowo dużo. Najmłodsi wiele uwagi poświęcają szczegółom takim jak: kolory ścian, ozdoby, odpowiednie oświetlenie, dlatego warto zadbać o to, aby w przychodnie posiadały odpowiednio zaaranżowane wnętrza. Na szczęście coraz częściej podkreśla się, jak duże znaczenie ma profesjonalne projektowanie gabinetów lekarskich. Zarówno dzieci, jak i dorośli wolą przecież przebywać w czystych pomieszczeniach, posiadających pięknie pomalowane ściany i ciekawie wyglądające meble. Nie bez znaczenia są wszelkie przyciągające wzrok dekoracje takie jak: obrazy, naklejki naścienne, niesztampowe lampy, zasłony. Badania pokazują, że takie odpowiednio dobrane gadżety pomagają pacjentom w pogodzeniu się z trudną sytuacją, jaką jest badanie lekarskie. Ciekawe jest także to, że w przypadku gabinetów dentystycznych, odpowiednia aranżacja wnętrza sprzyja ograniczaniu reakcji bólowych. Chodzi przede wszystkim o możliwość skupienia wzroku na jakimś konkretnym, interesującym elemencie i budowanie w ten sposób wewnętrznego spokoju.

Odpowiednie zaprojektowanie gabinetów lekarskich ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla najmłodszych pacjentów, którzy bardzo przeżywają każde spotkanie z przedstawicielami służby zdrowia. Dzięki ciekawym plakatom, zdjęciom, naklejkom naściennym, a także ładnym meblom, dzieci czują się w danym miejscu bezpieczniej, nierzadko odczuwając przyjemność z poznawania w nim. Odpowiednio dobrany wystrój wpływa zresztą także na dorosłych pacjentów, którzy dzięki możliwości skupienia wzroku na jakimś elemencie, mogą lepiej radzić sobie z dolegliwościami bólowymi.