Chociaż beton jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, to nieprzerwanie trwa proces jego udoskonalania i rozwój technologii jego wytwarzania. Powstają nowe mieszanki mineralne, a także opracowane są innowacyjne metody aplikacji. Wszystkie zmiany mają na celu ulepszenie właściwości betonu oraz rozszerzenie możliwości jego stosowania. Gdy na początku XX wieku w USA po raz pierwszy zaprezentowano urządzenie do dynamicznego nanoszenia mieszanki mineralnej nikt nie podejrzewał, że ta technologia zrewolucjonizuje przemysł.
Zastosowanie torkretowania konstrukcji
Beton natryskowy jest stosowany w przeprowadzaniu wielu prac z zakresu budowy, wykończenia i renowacji konstrukcji budowlanych. Torkretowanie konstrukcji jest wykorzystywane do realizowania napraw, wzmocnień, a także wykonania okładzin ochronnych. Dzięki zastosowaniu torkretu można wykonać np. remonty wiaduktów, tuneli, mostów lub zbiorników na wodę/materiały sypkie. Jest używany również przy wznoszeniu konstrukcji obiektów budowlanych specjalistycznych i kubaturowych (mosty, kopalni rud i węgla itp.) Sprawdza się również przy wykonywaniu wzmocnień skarp i wykopów, a także zabezpieczaniu palisad. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje torkretu. Torkret mokry jest stosowany tam, gdzie wymagana jest precyzyjna aplikacja mieszanki lub gdzie nie można pozwolić sobie na zapylenie, które towarzyszy metodzie suchej. Torkret mokry to przygotowana wcześniej mieszanka, która transportowana jest pompą ślimakową do dyszy wylotowej, a z niej pneumatycznie wyrzucana na określone miejsca naprawianej konstrukcji. Torkret suchy jest stosowany do uzupełniania konstrukcji budowlanych. Jego niewątpliwą zaletą jest duża wydajność, szybkość i możliwość regulacji natryskiwanego materiału. Wykorzystując torkret suchy, możemy precyzyjnie regulować grubość nanoszonej zaprawy. W przeciwieństwie do torkretu mokrego, mieszanka sucha jest transportowana strumieniem sprężonego powietrza do dyszy natryskowej i dopiero tam mieszana z wodą zarobową, a następnie aplikowany na daną powierzchnię.
Technologia torkretowania doskonale sprawdza się podczas zabezpieczania skarp przy budowie tuneli, wzmacniania skarp i wykopów, zabezpieczania palisad oraz renowacji istniejących już konstrukcji betonowych. Może on też spełniać funkcję ognioodporną. Wybór metody torkretowania zależy od kilku czynników: efektu, który chcemy uzyskać, grubości warstwy betonu, rodzaju torkretowanej konstrukcji, umiejscowienia betonowanego obiektu oraz odległości natryskiwanego torkretu.