Wydajne rębaki do drewna

Przetwórstwo drewna to bardzo ważna gałąź gospodarki uzależniona od bardzo wielu maszyn i urządzeń zapewniających pozysk oraz racjonalne wykorzystanie materiału drzewnego. Najważniejszym nurtem we współczesnej gospodarce drzewnej jest maksymalne wykorzystanie surowca. Jednymi z urządzeń, które umożliwiają oszczędne gospodarowanie drewnem są rębaki do drewna. Dzięki nim odpady pozostałe po wycince drzew zostają przerobione na zrębki drzewne. Gałęzie wraz z odrostami oraz mniejsze pnie drzew po rozdrobnieniu przez rębak do drewna mogą zostać przetworzone na cenny opał lub mogą być wykorzystane w branży ogrodniczej.

Parametry robocze rębaków do drewna

nowy rębak tarczowyPodstawowym parametrem roboczym każdego rębaka jest maksymalna średnica wsadu materiału drzewnego. Jest ona ściśle określona przez producenta dla gatunków drewna miękkiego i twardego. Aby uzyskać nominalny parametr średnicy producenci dostosowują moc napędu oraz budowę mechanizmu tnącego. Wiodącym typem mechanizmu tnącego używanego w rębakach jest tarcza z osadzonym na niej nożami wykonanymi z bardzo dobrej stali. W kontrze do obrotu tarczy montuje się przeciw nóż. Na rynku można się zaopatrzyć w urządzenia używane lecz najlepszym rozwiązaniem dla każdego inwestora jest zakup nowego sprzętu na gwarancji. Każdy nowy rębak tarczowy zakupiony u producenta lub autoryzowanego sprzedawcy daje możliwość przetestowania urządzenia i zgloszenie ewentualnych nieprawidłowości w jego pracy w ramach gwarancji. Poza tym na rynku pojawili się polscy producenci rębaków do drewna oferujących bardzo dobre produkty w bardzo przystępnej cenie. Producenci rębaków oferują urządzenia ze wszystkimi możliwymi rodzajami napędów. Każdy potencjalny nabywca może wybrać właściwe dla swoich potrzeb urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, spalinowym lub wałem odbioru mocy z ciągnika tzw. WOM. Oprócz tego oferta obejmuje rębaki dedykowane profesjonalistom i użytkownikom domowym. Rębaki profesjonalne to bardzo szeroka grupa urządzeń o bardzo dużej wydajności pracy. Najczęściej spotykanymi urządzeniami dla profesjonalistów są rębaki spalinowe oraz ciągnikowe. Wiąże się to z możliwością transportu rębaków bezpośrednio do miejsca pracy w terenie. Rębak ciągnikowy ma charakter mobilny ze względu na możliwość pracy jedynie z traktorem natomiast rębaki spalinowe umieszcza się na platformach i ramach kołowych. Ich niewątpliwą zaletą jest posiadanie niezależnego napędu umożliwiająca mobilność.

Rębaki to urządzenia dość proste w budowie lecz wymagające zastosowania bardzo dobrych materiałów. Podczas pracy wszystkie elementy rębaka są poddawane bardzo wysokim przeciążeniom dlatego koncepcja konstrukcji opiera się na prostocie i wysokiej jakości komponentów. Najważniejszym elementem rębaka jest mechanizm tnący w postaci tarczy z umieszczonymi na niej nożami wykonanymi ze stali najwyższej jakości. Nowoczesne rębaki tarczowe to urządzenia, które podlegają stałej ewolucji. Producenci wprowadzają do ich konstrukcji szereg elementów ułatwiających pracę i podnoszących bezpieczeństwo użytkowania.