Wybór żywności dla królika

 

Kiedy w domu pojawia się królik należy już posiadać wiedzę na temat jego karmienia. Wydawałoby się, iż jest to czynność banalna i owszem – jest taka, o ile wiemy co królik może jeść na co dzień, a co będzie jedynie przepysznym smakołykiem. Króliki to wdzięczne zwierzaki, które nie mają potrzeby wychodzenia na dwór jak psy oraz siedzenia na parapetach czy wysokich półkach. Mimo to swobodnie mogą biegać po domu, gdy są odpowiednio wyuczone różnych zasad. Warto pomyśleć o posiadaniu tego zwierzaka w swoim domu, gdyż są rewelacyjną opcją.

Karmienie królika domowego

suszone zioła dla królikówZanim zdecydujemy się na zakup królika powinniśmy być świadomi sposobu jego żywienia, gdyż w przeciwieństwie do znanych nam stereotypów głównym pożywieniem królika wcale nie są marchewki znane wszystkim z bajek. Przede wszystkim dieta królika musi być bogata w siano, do którego dostęp będzie mieć nieograniczony. W ten sposób regularnie będzie ścierał swoje zęby, przez co nie będą przerastać. Dodatkowo dostarczy w ten sposób włókninę i niezbędne sobie witaminy do organizmu. Kolejnym ważnym elementem są suszone zioła dla królików, a także świeże. Mogą to być liście, gałązki albo korzonki. Dzięki nim również będzie mógł zetrzeć swoje zęby i dostarczyć niezbędnych witamin. Pamiętajmy jednak, iż nie każde zioła daje się codziennie. Dotyczy to przede wszystkim pokrzywy, płatków róż, mięty i kilku innych roślin. Dlatego warto co jakiś czas wzbogacać o nie dietę królika, jednak niech nie będzie to codziennie. Na co dzień możemy dawać babkę lancetowatą, liście malin czy brzozy albo melisy. Mieszajmy zioła, aby nasz zwierzak miał pyszny i różnorodny pokarm. Warto też wspomnieć, iż warzywa oraz owoce również możemy podawać, jednak ich lista jest bardzo krótka, ilość jaką powinien otrzymać królik niewielka. Wystrzegajmy się też większości produktów ze sklepów zoologicznych, a przynajmniej zwracajmy uwagę na skład. Królik nie powinien jeść zbóż, produktów wzdymających czy wapienka do ścierania zębów. To istotne w jego życiu zasady.

Zdrowy królik to ten, którego odpowiednio żywimy nie dostarczając mu zbędnych cukrów oraz pokarmów, które nie ścierając zębów. Dlatego warto przygotować swojemu zwierzakowi nieograniczony dostęp do siana, jak również szerokiego przekroju ziół suchych oraz świeżych w miarę możliwości. Taka dieta jest najlepsza dla naszego stworzenia, jednak nie zapominajmy, iż od czasu do czasu możemy podać naszemu królikowi kawałek warzywa albo owocu w ramach pysznej przekąski. Dieta królika powinna być różnorodna.