Wybieramy pompę do deszczowni

Rodzaje pomp, które zasilają deszczownię, są to pompy głębinowe o nieco większych rozmiarach oraz wydajności, niż standardowe pompy do studni przydomowych. Niemal we wszystkich przypadkach wymagana jest studnia o średnicy wynoszącej 160mm. Ten rodzaj studni umożliwia wpuszczanie pomp o średnicy sześciu cali. Jest to najbardziej popularny rodzaj studni do deszczowni. Co jeszcze warto wiedzieć na temat działania deszczowni oraz wybierania do niej najbardziej odpowiednich rodzajów pomp? Jakie kryteria się istotne?

Korzystamy z odpowiednich i polecanych pomp

polecana deszczownia pompaNiezwykle istotny w przypadku deszczowni jest wybór takiej pompy, która posiada wirniki o odporności na piasek. Zdarzają się bowiem przypadki, że nawet niewielkie drobinki piasku z czasem niszczą hydraulikę. Aby móc zapewnić najlepszy poziom nawodnienia znacznej powierzchni przy zastosowaniu deszczowni konieczne jest skorzystanie w tym celu z wysokiej jakości elementów. Jeśli zainteresowała nas polecana deszczownia pompa powinna być wydajna. Pompy, które standardowo zasilają deszczownie mają wydajność na poziomie 500 litrów na minutę lub więcej, a także ciśnienie wynoszące minimum 10 barów. Takie ciśnienie jest niezbędne ze względu na to, jak znaczny dystans musi pokonywać woda ze studni do zraszacza. Należy również pamiętać o tym, że pompy tracą co najmniej jeden bar ciśnienia na dziesięć metrów podnoszenia wody w pionie, a także jeden bar na sto metrów przesunięcia w poziomie. Zasięg deszczowni będzie zależał nie tylko od samego ciśnienia, ale jednocześnie od średnicy dyszy. Im jest ona mniejsza, tym strumień wody będzie mniejszy, a jego zasięg się zwiększy. Spora dysza będzie dawała większy strumień, jednocześnie będzie miała krótszy zasięg. Zdarzają się takie sytuacje, że pole jest położone nieco dalej, bądź lustro wody jest nieco głębiej. Z tego powodu w takich przypadkach warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie indywidualnego dobrania pompy na wodę. Możliwe jest poprowadzenie wody ze studni do deszczowni przy pomocy rury PE albo elastycznego węża.

W przypadku konieczności doprowadzania znacznej ilości wody do deszczowni może być potrzebny szeroki wąż, który będzie miał co najmniej trzy cale. Natomiast odpowiednia rura PE to będzie taka, która będzie miała szerokość od 63mm do nawet 100mm w zależności od jej długości. Zbyt wąski wąż może powodować spadki ciśnienia oraz poziomu wydajności. Może również doprowadzić do przegrzewania się silnika, a także uszkodzenia pompy. Aby pompa mogła działać w prawidłowy sposób, niezbędnym elementem będzie zawór zwrotny.