Właściwości i zastosowanie silikonu litego

Tworzywo silikonowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle materiałów izolacyjnych. Z uwagi na swoje wspaniałe właściwości jest wykorzystywany w branżach od budownictwa poprzez przemysł spożywczy po farmację. Jest polimerem o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej i jest obojętny chemicznie. To materiał wyjątkowo odporny na zmieniające się i niekorzystne warunki środowiska. Zainteresowanie tym materiałem z roku na rok rośnie. W laboratoriach nieustannie trwają też badania nad ulepszeniem jego właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych.

Właściwości fizykochemiczne są do kluczem popularności silikonu

Silikon lityTworzywo silikonowe jako produkty występuje w formie belek lub płyt. Silikon lity jest produkowany w wielu grubościach w zależności od potrzeb. Najczęściej spotykane grubości to od 0.5 do 12 mm. Na belce silikonu litego mieści się przeciętnie około 10 mb produktu o szerokości 1.22 m. Płyty silikonu litego mogą być produkowane na zamówienie w innych grubościach. Oferowany do sprzedaży silikon lity musi spełniać restrykcyjne normy Unii Europejskiej i dzięki certyfikatom i świadectwom można być pewnym jego znakomitej jakości. Specyficzną i wyróżniającą silikon lity właściwością z pośród innych dostępnych materiałów uszczelniających jest jego obojętność na tlen i ozon. Dokładając do tych właściwości ultra wysoką wytrzymałość na rozciąganie sięgające 300% oraz możliwość zachowania funkcjonalności w temperaturach od minus 60 do plus 230 st.C to otrzymamy materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. To nie wszystkie właściwości, które czynią z silikonu tworzywo o wyjątkowo wszechstronnym zastosowaniu. Jest bardzo odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego, jonizującego i wyładowania koronowe. Nie ulega deformacjom nawet poddawany długotrwałemu rozciąganiu i ściskaniu. jest odporny na takie siły mechaniczne. Dzięki swojej czystości fizjologicznej, a także obojętności chemicznej można silikon lity zastosować w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Ważną zaletą silikonu litego jest gładkość oraz hydrofobowość jego powierzchni pozwalająca utrzymać go łatwo w idealnej czystości. Guma silikonowa lita ma najczęściej kolor naturalnie transparentny. Na rynku występuje w kolorze białym, czarnym, czerwonym. Oprócz niemalże samych zalet ma silikon lity słabsze strony. Należy tu wskazać jego kruchość i słabszą w zestawieniu z innymi tworzywami elastycznymi odporność na zerwanie.

Przedstawione powyżej właściwości silikonu litego stawiają go wśród najważniejszych izolatorów i uszczelniaczy pod względem wykorzystania i funkcjonalności w gospodarce. Guma silikonowa to materiał, który zrewolucjonizował możliwości wielu gałęzi przemysłu. Pozwolił na uzyskanie nowych możliwości licznym produktom. Ogromnie ważną zaletą silikonu litego jest jego niepalność. Poddawany działaniu płomieni silikon lity zaczyna się kruszyć. Silikon lity osiągnął pozycję lidera na rynku, a trwające prace nad jego doskonaleniem pozwalają przypuszczać,że z tej pozycji nie spadnie.