Właściwie realizowana obsługa farm fotowoltaicznych

 

Zarówno sam proces budowy farmy fotowoltaicznej, jak również późniejsze aspekty związane z jej obsługą, przekładają się na efektywność takiej inwestycji. Z tego powodu inwestorzy coraz częściej poszukują usług serwisu wybudowanych farm fotowoltaicznych, jako istotnego aspektu, dzięki któremu produktywność inwestycji będzie na najwyższym poziomie. Warto dowiedzieć się, jaki zakres obejmują usługi serwisu, aby skorzystać z takiej oferty bez obaw. Jakie działania powinna obejmować profesjonalnie realizowana obsługa?

Korzyści płynące z obsługi farmy

obsługa farm fotowoltaicznychPierwszym z obszarów obejmowanych przez serwis jest kompleksowe sprawdzanie modułów fotowoltaicznych z uwzględnieniem uszkodzeń czy defektów. Ważne jest sprawdzenie wszelkich pęknięć i szczelin na całej powierzchni modułu. Powinny być wykonywane również testy sygnału wyjściowego modułów oraz wymiana uszkodzonych paneli fotowoltaicznych. Następnym ważnym aspektem jest serwis falowników. Polega on na wykonywaniu przeglądów rocznych albo ustalonego planu konserwacji i wymiany uszkodzonych falowników. Istotne będzie również aktualizowanie oprogramowania, utrzymywania stabilnej komunikacji czy rozwiązywanie problemów z komunikacją. Niezwykle ważnym detalem jest także czyszczenie falowników. Niezwykle ważna jest rzetelnie realizowana obsługa farm fotowoltaicznych. Kolejnym jej aspektem będzie serwis instalacji AC/DC, tak więc kontrola skrzynek elektrycznych z uwzględnieniem ewentualnej obecności wody, owadów czy wilgoci. Ważne jest także sprawdzenie okablowania, czy nie jest pęknięte, przerwane, nie przegrzewa się. Należy także sprawdzać rezystancje, a także stan akumulatorów i transformatorów. Oprócz wymienionych aspektów, niezwykle ważny jest serwis konstrukcji budowlanej, polegający na sprawdzaniu konstrukcji i systemów mocowania, ewentualnych luzów czy ognisk korozji. Należy sprawdzać elementy uziemienia, prawidłowość jego działania i połączenia z konstrukcją. Dodatkowo należy sprawdzać skrzynki, obudowy, budynki czy ogrodzenia.

Oprócz wymienionych powyżej aspektów dotyczących serwisu poszczególnych elementów, niezwykle ważny jest także kompleksowo wykonywany monitoring infrastruktury IT. Możliwe jest także zastosowanie monitoringu SCADA czyli poszukiwanie punktów o niskiej produktywności, będących źródłem potencjalnych uszkodzeń. Ważne jest także kompleksowe utrzymywanie obsługi terenu, na którym znajduje się farma fotowoltaiczna. Ważne jest koszenie trwa, cięcie drzew i krzewów, a także kontrola zabrudzeń znajdujących się na matrycy paneli.