Sztuczny potok w przydomowym ogrodzie

Woda towarzyszy ogrodom od wieków. Jeśli planujemy wyposażenie własnego kawałka zieleni w oryginalny ciek wodny: oczko, strumień, mini wodospad, możemy wykonać to sami lub powierzyć prace firmie ogrodniczo – planistycznej. Sztuczny potok zapewni nam miły relaks i lepszą filtrację powietrza w upalne dni. Obecność wody w ogrodzie pozwoli na hodowanie lubiących wilgoć, odmian roślin. Jeśli pokusimy się o wykonanie potoku z oczkiem wodnym, możemy go zarybić i hodować bardziej odporne gatunki ryb słodkowodnych. 

Urządzenia niezbędne do wykonania sztucznego potoku

sztuczny potok w ogrodzieJeśli posiadamy działkę, bądź ogród na pochyłym, zróżnicowanym pod względem wysokości terenie, łatwiej będzie nam zaprojektować potok. Sztuczny potok w ogrodzie przydomowym wymaga bowiem różnic poziomów. Na płaskiej działce możemy sami lub z pomocą firmy ogrodniczej, dostosować płaszczyznę ogrodu do wymagań potoku. Wystarczy podnieść teren w górnym biegu i stopniowo go obniżać ku końcowi. Potok może mieć obieg zamknięty lub otwarty, zakończony kaskadą i oczkiem wodnym albo spływać do naturalnego stawu. Rozwiązań jest wiele i trzeba je indywidualnie rozważyć. Koryto potoku wymaga przygotowania, wyścielenia folią nieprzemakalną, która zapewni utrzymanie wody w ryzach. niezbędna będzie także specjalna pompa, która pomoże pchać wodę w odpowiednim kierunku. Zwykła pompa tylko tłoczy wodę zapewniając bieg potokowi. Jeśli pompa zaopatrzona jest w filtr, uzyskamy czystą wodę. Strumień w ogrodzie potrzebuje zasilania na prąd. Nie pobiera wielkich mocy a niezbędne urządzenia kupimy w specjalistycznych sklepach ogrodowych. Wykonanie całej instalacji wymaga wiedzy i cierpliwości. Co prawda w internecie znajdziemy instrukcje, na filmikach o zakładaniu ogrodów z ciekami wodnymi, jednak już realizacja tego pomysłu to bardziej zaawansowana czynność. Dlatego warto przedyskutować swój pomysł ze specjalistą a nawet zlecić wykonanie firmie, która ma w tym zakresie doświadczenie i kwalifikowany sprzęt. Wykonani długiego wykopu i położenie przewodów wraz z instalacją pompy, to czasochłonna czynność.

Wykonanie wodnego, sztucznego potoku w przydomowym ogrodzie, to popularny zabieg, by zwiększyć jego atrakcyjność. Woda pełni wiele funkcji, które pomagają rosnąc roślinom a nam spokojnie odpoczywać. Ogrodowy strumień może być związany z hodowlą rybek, oczkiem wodnym i szumiącym wodospadem albo niewielką kaskadą. Dodatkowo zbudowany drewniany mostek i kamieniste nabrzeże, dodadzą potokowi uroku. jeśli lubimy eksperymenty dobierzemy wodne gatunki kwiatów i traw.