Szamba betonowe z otworem inspekcyjnym

W domach jednorodzinnych, które nie mają podłączenia do kanalizacji, konieczne jest znalezienie metody odprowadzania nieczystości. Większość osób decyduje się na najtańsze, ale i trwałe rozwiązanie, jakim jest montaż szamba. W każdym województwie można znaleźć firmę, która specjalizuje się w budowie szamb. Do montażu potrzeba jednak dość dużego sprzętu – zwłaszcza ciężkich samochodów ciężarowych, które przewożą elementy żelbetonowe.

Właz szamba betonowego jako miejsce parkingowe

duże szambo betonowe w małopolsceDlatego podjazd na posesję nie może być bardzo stromy. Trzeba też liczyć się z tym, że taki podjazd w zależności od tego, z jakich materiałów jest wykonany, może ulec uszkodzeniu w trakcie przewożenia ciężkich elementów. O tym wszystkim z pewnością poinformuje nas firma, która zajmuje się montowaniem szamb. Na pewno do budowy szamba potrzeba znacznie mniej wolnego miejsca na posesji niż w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Najlepiej zainwestować w szambo, które w płycie włazowej będzie posiadać otwór inspekcyjny. Jest to mniejszy otwór, przez który przejdzie wąż do pompowania nieczystości ze zbiornika. Zapewnia to zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż w przypadku szamb, które przykrywane są włazem bez otworu inspekcyjnego. Wtedy za każdym razem taki właz musi być odsuwany, a po zakończeniu pompowania należy go dokładnie umieścić na zbiorniku. Szambo może posiadać właz prostokątny, kwadratowy, owalny. Jeśli mamy na posesji naprawdę niewiele wolnego miejsca, to możemy zaaranżować szambo w taki sposób, by właz stanowił miejsce parkingowe dla samochodu. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób i bardzo je sobie chwali. Jeśli chodzi o duże szambo betonowe w małopolsce, to jest co najmniej kilka firm, które podejmą się takiego zadania. Chodzi tutaj o budowę szamba wielokomorowego. Tego typu szamba sprawdzają się w zabudowach szeregowych – nie ma potrzeby budowy jednego szamba jednokomorowego przy każdym domu. Wystarczy zainwestować w duże szambo wielokomorowe, które będzie zbierało nieczystości z kilku połączonych ze sobą budynków. Szamba wielokomorowe sprawdzają się również w przypadku domów wielorodzinnych.

Jeśli w domu mieszka np. kilkanaście osób, to nieczystości zbierają się zdecydowanie szybciej. Lepiej wtedy zainwestować w szambo wielokomorowe niż wydawać pieniądze na częste pompowanie szamba jednokomorowego. Główną zaletą tego typu zbiorników jest to, że są one naprawdę bardzo wytrzymałe. Ich wytrzymałość jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku zbiorników wykonywanych z tworzyw sztucznych. Warto o tym pamiętać.