Sposoby na kolkę u dziecka

 

Ostry płacz, podkurczanie nóg, twardy brzuszek i ogólne prężenie ciała mogą świadczyć o tym, iż dziecko ma kolkę. Bardzo często jest ona następstwem złej pozycji w trakcie karmienia, ale również źle dobranej butelki, która przepuszcza dużą ilość powietrza do ust dziecka. To właśnie przez powietrze dziecko dostaje kolek. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec problemom z tym związanym. Gdy wystąpi kolka pozostaje nam już tylko wykorzystanie domowych metod na pozbycie się jej bądź skorzystanie ze środka dostępnego w aptece.

Najlepsze rady na występujące kolki dziecięce

jak szybko uspokoić dziecko podczas kolkiGdy naszemu dziecku doskwierają częste kolki musimy wiedzieć, iż nie zawsze rozwiązaniem na nie będzie korzystanie ze środków farmakologicznych. Czasami okazuje się, iż wymiana butelki na nową dedykowaną dla dzieci mających problem kolek bądź zmiana pozycji karmienia są już dostateczna pomocą i niwelują występowanie tego problemu. Niestety, czasami zastanawiamy się mimo to jak szybko uspokoić dziecko podczas kolki, gdyż wymiana butelki mogła nie zmienić za wiele. Warto wtedy zastosować domowe metody na usunięcie kolki. Są one banalnie proste i opierają się głównie na naszej relacji z dzieckiem. Weźmy malucha do pomieszczenia, w którym jest najciszej i nie będą doskwierać mu żadne bodźce świetlne czy inne mogące wystraszyć niemowlaka. Przytulmy go do siebie bądź nośmy w chuście. Bliskość matki sprawi, że maluch się uspokoi, a szczególnie, gdy sama matka będzie spokojna. Nasz stres przysparza dziecku więcej powodów do płaczu, gdyż czuje negatywne emocje matki. Warto też pomyśleć o ogrzaniu brzuszka dziecka. Możemy zrobić to z pomocą pieluszki tetrowej albo termofora. W wielu przypadkach bierze się również dziecko do ciepłej kąpieli. Dużo matek przy tym pije napar z kopru włoskiego, gdy karmi piersią. To też może mieć bezpośredni wpływ na występowanie kolek. Zadbajmy też o masaż brzuszka bądź pleców, jednak nie róbmy tego nazbyt długo, gdyż to też może spowodować ból w ostatecznym efekcie.

W wielu przypadkach rodzicom kolka dziecka kojarzy się w wieloma stresującymi godzinami. Warto jednak zaznaczyć, iż nasz stres udziela się niemowlakowi, dlatego musimy się wyciszyć i zadbać o spokój dziecka. Odizolujmy malucha od dźwięków i świateł, które mogą je w momencie odczuwania bólu straszyć. Warto też pomyśleć o ogrzaniu brzucha czy też masażu tej części ciała. Niektórzy rodzice także podają napar z kopra włoskiego albo idą wykąpać maluszka. To są bardzo skuteczne metody wymagające naszej obecności.