Spodnie dla profesjonalnych żeglarzy

Odzież wybierana przez marynarzy różniła się ogromnie, gdyż wielu ludzi morza preferowało codzienne ubranie, które uważali za wygodniejsze i bardziej komfortowe niż dedykowaną odzież żeglarską. Odzież taka, jednak, znacznie różniła się od zwykłego ubrania i nierzadko była o wiele wygodniejsza, a co więcej, bardziej praktyczna, podczas nawet bardzo krótkich wypadów na morze. Była również nieporównywalnie wytrzymalsza, znosząc dobrze trudne warunki w trakcie rejsu.

Nieprzemakalne spodnie dla żeglarzy

wodoodporne spodnie żeglarskieOdzież dla marynarzy często porównywana była do ubrań roboczych, gdyż na pierwszy rzut oka była do nich bardzo podobna. Zwłaszcza spodnie, które często były elementem stroju dość pomijanym przez początkujących kapitanów, różniły się zarówno od standardowej odzieży, jak i od ochronnego stroju roboczego. Porządne, wodoodporne spodnie żeglarskie były bowiem bardzo często wzorowane na klasycznych spodniach wojskowych w kroju bdu, posiadającym duże i pojemne kieszenie i wygodne wykonanie. Zamiast tradycyjnych materiałów naturalnych czy syntetycznych, jednak, spodnie żeglarskie wykonywane były z tworzywa sztucznego, odpornego na szkodliwy wpływ soli morskiej czy chemikaliów stosowanych do konserwacji łodzi, będącego również bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne, mogące wystąpić tak podczas wykonywania napraw, jak i przy normalnej obsłudze jednostki. Spodnie te posiadały całkowicie gładką fakturę, i umożliwiały bardzo łatwe poruszanie się pod wodą, nie ograniczając możliwości pływania w taki sposób jak ubranie codzienne. Materiał z którego były wykonane był również całkowicie wodoodporny i dobrze zabezpieczał użytkownika podczas złej pogody. W sprzedaży można było spotkać najróżniejsze ich odmiany w wielu krojach dopasowanych do potrzeb konkretnych użytkowników, więc w użyciu były zarówno spodnie wzorowane na wojskowych, odmiany na szelkach, bardzo polecane przez załogi dużych jednostek oceanicznych ze względu na wygodę i możliwość komfortowej pracy, jak również odmiany z krótkimi nogawkami.

Wszystkie modele, niezależnie od kroju, posiadały duże ilości kieszeni, z których część była uszczelniona i służyła do przechowywania elementów ekwipunku który mógł ulec łatwemu uszkodzeniu w kontakcie z wodą. Mocowania, wszyte za pomocą aluminiowych lub stalowych nici ułatwiały użycie lin ratunkowych czy pasów bezpieczeństwa zarówno podczas pracy jak i jakiegokolwiek wypadku, a wzmocnienia z tak samo wytrzymałych nici zapobiegały rozejściu się ubrania na szwach. Mimo to, spodnie te nie były o wiele cięższe niż standardowe, i nie powodowały obciążenia w wodzie.