Specyfika pracy biura rachunkowego

Prowadzenie firmy wymaga wiedzy na temat wszystkich spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem. Przedsiębiorca może się zajmować najważniejszymi sprawami, a niektóre obowiązki może powierzyć pracownikom, lub firmom usługowym, które są specjalistami w swojej dziedzinie. Księgowość jest takim działem, który można wziąć na własne barki, powierzyć pracownikowi, lub skorzystać z usług firm zewnętrznych.

Kto pracuje w biurze rachunkowy?

biuro rachunkowe BydgoszczKażda osoba, która chce pracować w biurze rachunkowym, musi się wykazać  pewnymi cechami charakteru, które są bardzo potrzebne. Mowa tu jest przede wszystkim o dokładności, systematyczności i terminowości. Praca w księgowości jest bardzo powtarzalna, dlatego łatwo wpaść w rutynę, która może zgubić. Do biura rachunkowego są przyjmowani wyłącznie kandydaci, którzy skończyli studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki oraz posiadają wymagane kilkuletnie doświadczenie. Praca w biurze jest często pod presją czasu, ponieważ najważniejsze są terminy, których należy się trzymać. Głównie chodzi o datę zapłaty podatku dochodowego i podatku od towarów i usług do Urzędu Skarbowego oraz termin obowiązkowego uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Księgowa musi przed tymi terminami podać pracodawcy wyliczone kwoty do zapłaty, więc powinna też odpowiednio wcześnie otrzymać od klienta dokumenty księgowe, aby móc tego dokonać. Jeżeli interesuje nad dobre biuro rachunkowe Bydgoszcz jest miastem, w którym bez problemu je znajdziemy. Statystyki pokazują, że w tym mieście aż sześćdziesiąt pięć procent przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych, więc nie mogą one narzekać na brak klientów. Do głównych zadań księgowych należy prowadzenia książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych i pełnych ksiąg dla spółek prawa handlowego. Ponadto, jeżeli w biurze nie ma kadrowej, to także te obowiązki spoczywają na księgowych, czyli muszą prowadzić akta osobowe pracowników zatrudnionych w firmach klientów.

Przedsiębiorcy wybierają usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe, ponieważ są one znacznie tańsze niż zatrudnienie samodzielnej księgowej na etacie w firmie. Nowy pracownik wymaga zorganizowania mu stanowiska pracy, zakupu odpowiedniego oprogramowania komputerowego do rozliczania i co najważniejsze, zapewnienie wynagrodzenia adekwatnego do posiadanych umiejętności. Biura księgowe pobierają jedynie comiesięczny abonament za kompleksowe usługi, który jest nawet o połowę niższy.