Jak zminimalizować straty paszy objętościowej, jaką jest sianokiszonka? Jak przechowywać baloty, aby jakość paszy nie malała z czasem? Czy przechowywana zielona masa zawsze jest narażona na gnicie lub pleśnienie? Wielu rolników zastanawia się, jak uzyskać dobrą jakościowo paszę, która jednocześnie przetrwa nawet kilkanaście miesięcy nie tracąc swoich wartości odżywczych. Obecnie najlepszą metodą konserwacji jest zakiszanie, a sianokiszonka stanowi jeden z najważniejszych składników diety bydła hodowlanego.
Jak przechowywać sianokiszonkę?
Produkcja tego rodzaju paszy nie jest skomplikowana, a jej przechowywanie nie powinno być problemem, jeśli tylko będziemy trzymać się pewnych zasad. Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości pasza straci swoje wartości odżywcze, lub wręcz stanie się bezużyteczna, jeśli nie będzie właściwie przechowywana. Jak zatem przechowywać sianokiszonkę, aby móc ją podawać stadu przez kolejne miesiące? Warunkiem koniecznym dla zakiszania zielonej masy jest zablokowanie dostępu tlenu. Fermentacja odbywa się bowiem w warunkach beztlenowych, wtedy to swoją pracę rozpoczynają bakterie kwasu mlekowego. Czy zachowanie warunków beztlenowych jest trudne? Otóż nie. Wystarczy jedynie dobrej jakości folia do sianokiszonki 750 lub 500, w zależności od wymagań, aby móc szczelnie zapakować baloty. Pamiętajmy jednak, że pierwszym etapem po skoszeniu i wstępnym podsuszeniu masy jest solidne jej zbicie. Baloty powinny być bardzo twarde, w innym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do procesów gnilnych. Dobrze zbite baloty owija się szczelnie folią tak, aby zablokować dostęp tlenu i umożliwić fermentację. Dobra folia do sianokiszonki 750 lub 500 powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim musi być odporna na uszkodzenia, co zadecyduje o jej trwałości. Nie powinna ulec przebiciu przez twarde łodygi. Liczy się także elastyczność i kleistość, które ułatwią owijanie. Każda dobra folia powinna posiadać także filtr UV, który ochroni paszę przed promieniami słonecznymi.
Jakość folii ma ogromne znaczenie i nie warto tutaj iść na kompromis. Lepiej zaopatrywać się u sprawdzonego producenta, który w razie konieczności odpowie na nasze pytania i rozwieje wątpliwości, niż zaufać obwoźnemu handlarzowi kuszącemu niską ceną, za którą w parze idzie niestety niska jakość. Z podobnego powodu nie warto oszczędzać kupując folię bezbarwną, której przeznaczeniem jest owijanie palet i nie stanowi ona wystarczającego zabezpieczenia dla magazynowanej paszy.