Samodzielne tworzenie strony internetowej

Tworzenie strony internetowej to czynność, która wymaga umiejętności oraz specjalistycznej wiedzy. Posiadając odpowiednie kompetencje, można zaoferować innym swoje usługi tworzenia stron, sklepów i prostych aplikacji internetowych. Zapewne chętnych do korzystania z takiej usługi nie brakuje, albowiem dzisiejszy świat przeniósł się już w wielu dziedzinach do Internetu.

Jakie umiejętności są nam potrzebne?

tworzenie stron wwwPo popularyzacji Internetu na początku XXI wieku, strony stawały się coraz bardziej zaawansowane pod kątem graficznym i interakcji – naturalnie nastąpiła specjalizacja. Jednych interesowały wizualne aspekty i projektowanie graficzne, innych zaś kwestie związane z programowaniem skryptów. Z drugiej strony, nadal Web Design i Development w odniesieniu do nieskomplikowanych stron i sklepów jest bardzo specyficzną branżą. Jeżeli już ktoś opanuje bardzo wymagające sprawy związane z kodowaniem stron, tak naprawdę mało go dzieli, aby nauczyć się integracji tego wszystkiego z CMSem i umieszczeniem na hostingu. Umiejętne skonfigurowanie domeny czy SSLa też nie wymaga wieloletniej praktyki jako administrator sieci. Rozwój różnego rodzaju gotowych CMSów, powtarzalność frameworków i era Responsive Web Design spowodowała, że strony nie wymagają nie wiadomo jakiej kreatywności od strony projektowania ani też nie trzeba programować CMSów od podstaw. To otwiera furtkę osobom, które znają się na kodowaniu i lubią interdyscyplinarny charakter pracy – po opanowaniu kilku dodatkowych czynności są w stanie wyprodukować pełnowartościową stronę internetową. Jeżeli takie osoby mocno będą siedzieć w tematach związanych w SEO – nic nie stoi na przeszkodzie by tworzyć naprawdę przydatne i wartościowe strony internetowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tworzenie strony www w pojedynkę. To świetna okazja do rozwinięcia własnej marki, stylu, trendu i wizji Internetu. Nikt nie narzuca swojej filozofii i można tworzyć strony według swoich preferencji – zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i technologię. Można się skupić na porządnej pracy i potrzebach klientów. Satysfakcja stworzenia czegoś samemu rekompensuje godziny ciężkiej pracy i motywuje do konkurowania z samym sobą. Tworzenie stron www samemu to przede wszystkim łatwiejszy i prostszy development. Można samemu organizować czas i pracę. Każdy kto kiedykolwiek przez jakiś czas tworzył projekt w grupie wie, że podział pracy przy programowaniu jest nieco skomplikowany a o drobne konflikty nietrudno. Podział na role w przypadku projektów związanych z programowaniem wymaga specjalnego podejścia. Trzeba opanować kontrolę wersji i trzeba się zgrać a to nie zawsze wychodzi. Możliwość wyceniania własnej pracy i laserowe skupienie na potrzebach klienta to coś co trudno jest nadrobić wieloosobowej grupie w agencji. Dodatkowo, nie jesteśmy uzależnieni od poziomu kompetencji innych członków zespołu, mamy możliwość wprowadzania innowacji i nie jesteśmy skrępowani podczas pracy.

Jak widać trzeba wiedzieć i rozumieć wiele rzeczy, aby móc oferować tworzenie stron internetowych. To nie jest tak, że trzeba być ekspertem w każdej z tych dziedzin – trzeba po prostu posiadać odpowiedni zestaw umiejętności i wiedzy z tych dyscyplin, ponieważ strona czy sklep internetowy jest jakby nie było prostą aplikacją internetową. Warto rozwijać się już od samego początku, zaczynając od kursów online, na praktyce kończąc.