Pomysłowość specjalistów od budownictwa doprowadziła do powstania płyt warstwowych w metalowych okładzinach, które znajdują powszechne zastosowanie jako lekkie obudowy dachów i ścian. Wykorzystuje się je głównie w budynkach użyteczności publicznej, halach przemysłowych i magazynowych. Ze względu na duże właściwości termoizolacyjne znajdują zastosowanie w chłodnictwie gdzie wymagane jest utrzymanie odpowiednich temperatur. Między okładzinami z blach umieszcza się tzw. rdzeń z różnych materiałów.
Charakterystyka płyt warstwowych PIR
Stosowane bardzo chętnie przez konstruktorów płyty warstwowe PIR zawdzięczają swoją nazwę materiałowi, który jest stosowany do budowy rdzenia. Między okładzinami z blachy umieszcza się piankę poliuretanowo-izocyjanurową w skrócie PIR. Rdzeń stanowi centralną część płyty warstwowej i jest łączony z blaszanymi okładzinami na linii produkcyjnej. Pianka PIR umieszczana jako rdzeń jest materiałem sztywnym przez co zapewnia stabilność budowy płyty. Płyty warstwowe nazywane są również izolacyjnymi ze względu na funkcję jaką faktycznie pełnią. Płyty warstwowe PIR wytwarza się w dwóch rodzajach jako dachowe do kontaktu ze warunkami środowiska zewnętrznego i ścienne, które produkuje się jako zewnętrzne elewacyjne i wewnętrzne. Wszystkie płyty warstwowe PIR, które będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych mają okładziny ze stali nierdzewnej i są zabezpieczone antykorozyjnie. W przypadku płyt warstwowych do budowy ścian wewnętrznych takich rygorystycznych warunków do spełnienia już nie ma. Bardzo przydatną cechą płyt warstwowych wewnętrznych jest to, że mogą być one stosowane zamiennie na ściany i na sufity. Produkowane są w bardzo różnych grubościach co daje możliwość doboru odpowiedniego poziomu termoizolacji. Producenci oferują płyty izolacyjne PIR w bardzo różnej kolorystyce i stopniu wytłoczenia blachy okładzinowej.
Budowa obiektów z płyt warstwowych przynosi wiele korzyści. Pierwsze wynikają z szybkości wznoszenia konstrukcji z gotowych elementów. Dzięki ich wykorzystaniu powstają konstrukcje lekkie, które można wznosić na gruntach mniej stabilnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych technik budowlanych użycie płyt warstwowych eliminuje popełnienie błędów konstrukcyjnych. Następna niewątpliwa korzyść to ich właściwości termoizolacyjne przynoszące realne oszczędności energii na ogrzewanie. Użycie płyt warstwowych pozwala na bardzo szybki montaż i rzeczywiście przy budowie hal, które zazwyczaj muszą powstawać bardzo szybko jest to wyjątkowo przydatne.