Różne systemy pojenia dla drobiu

Kiedy zajmujemy się hodowlą drobiu, musimy zadbać o stworzenie dobrych warunków. Przepisy prawa ustalają, że zwierzęta powinny posiadać klatki o odpowiednich wymiarach, a także mieć stały dostęp do wody pitnej. Jakie rozwiązania są najlepsze dla dużej hodowli? Czy są drogie i od czego zależy ich cena?

Kilka słów o systemach pojenia hodowli drobiu

system pojenia dla drobiuZwierzęta, by dobrze funkcjonować, muszą mieć zrealizowane podstawowe potrzeby. Przy dużych hodowlach coraz częściej stosuje się techniczne rozwiązania, które minimalizują wysiłek ludzki. Chodzi przede wszystkim o to, by funkcjonalny system pojenia dla drobiu był wygodną metodą. Osiągnięcie optymalnych warunków produkcyjnych ptaków jest bezpośrednio związane ze świeżą wodą. Jednym z często wybieranych produktów są poidła smoczkowe. Taki system pojenia dla drobiu cechuje się wysoką higieną, a tworzą go proste elementy. Najważniejszą częścią jest regulator ciśnienia wody. Wskazuje on poziom, ale też zapewnia odpowiednią dawkę dla ptaków. Ważnym elementem, jaki posiada ten sprawdzony system pojenia dla drobiu jest przepłukiwanie. Chodzi o to, żeby ptactwo miało zawsze czyste smoczki. Znacznie pomaga to w utrzymaniu prawidłowego wzrostu. Ze względu na różnice wzrostowe, ważny jest też regulator wysokościowy. Dodatkowo zamontowane są też linki, które pomagają w zawieszeniu poidła. Pomagają one w dopasowaniu do warunków przestrzennych miejsca hodowli. Inny, profesjonalny system pojenia dla drobiu to mechanizm z cyrkulacją. Zapewnia on przede wszystkim równą temperaturę wody. Jako, że woda jest w ruchu, to substancje dodatkowe nie osadzają się na ściankach. Woda też nie zatrzymuje się, przez co zmniejsza się ryzyko zarażenia hodowli. Rozwiązanie to jest niezmiernie łatwe w montażu i najczęściej stosowane w hodowlach dużego ptactwa, jak indyki.  Istnieją też mechanizmy dodatkowe, które wspomagają system pojenia dla drobiu. Ważne są miseczki bez ostrych krawędzi i gumowe nakładki, które można wymieniać. Najważniejsza jest zawsze higiena i stały dostęp do zasobu wody pitnej. Dobrze jest też zaopatrzyć się w pionowe unoszenie trzpienia zaworu. Wpływa to bezpośrednio na możliwość spożywania przez pisklęta jednodniowe. Cena jest zależna od konkretnej metody i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Szukanie rozwiązań dla hodowli nie jest łatwym zadaniem. Cały czas jednak rynek oferuje nowe produkty, które pomogą spełnić indywidualne wymagania klientów. Warto jednak zawczasu wiedzieć, jaki charakter ma mieć hodowla drobiu. Każdy ptak wymaga innego traktowania, dlatego dobrze jest wcześniej zaplanować, które gatunki hodować.