Rozdzielnica i automatyka w przemyśle

 

Głównym celem szaf sterowniczych jest sterowanie i kontrola różnego rodzaju procesami technologicznymi w automatyce przemysłowej, budownictwie i energetyce. Wykonujemy montaż szaf sterowniczych elektrycznych wg dokumentacji własnej lub klienta z wykorzystaniem elementów oferowanych przez europejskich producentów.

Jak pracują razem rozdzielnica i automatyka?

rozdzielnice i automatyka przemysłowaDzięki swojej funkcjonalności rozdzielnice elektryczne, zarówno podtynkowe, natynkowe, jak i wolnostojące, znajdują szerokie zastosowanie w układach elektroenergetycznych. Niezależnie od specyfiki pełnionej funkcji, każda z nich jest na tyle istotna dla pracy układu, że bez rozdzielnic elektrycznych niemożliwe byłoby korzystanie z prądu, zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i domowych. Rozdzielnice elektryczne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie prąd doprowadzany jest do wielu pomieszczeń. Wszędzie tam chronią instalacje przed przepaleniem, a tym samym zapobiegają pożarom. Najprościej rzecz ujmując jest to dziedzina, która odpowiada za monitorowanie, sterowanie i nadzorowanie pracą wszelkiego rodzaju maszyn. Automatyka przemysłowa sprawia, że udział człowieka przy pracy maszyn staje się ograniczony do minimum lub nawet staje się zbędny. Produkcja przemysłowa w fabrykach musi sprostać ciągle rosnącemu zapotrzebowaniu na jak najtańsze i jak najszybciej wyprodukowane wyroby. Automatyzacja procesów produkcyjnych to zapewnia, a dodatkowo jeszcze na bieżąco monitoruje jakość wytwarzanych produktów, co z kolei pozwala na dalsze poprawki w celu szybkiej i bezawaryjnej produkcji. Dobrze zaprojektowany system automatyki przemysłowej jest często rozwiązaniem niezbędnym w dzisiejszych czasach. Wiele aplikacji z uwagi na swoją złożoność bez automatyki przemysłowej byłaby niewykonalna, przykładowo wszelkie bardzo szybkie i precyzyjne procesy produkcyjne elektroniki. Szafy znajdują zastosowanie w układach zdalnego sterowania i kontroli pracy napędów, zespołów napędowych z możliwością śledzenia pracy ciągów produkcyjnych przy wykorzystaniu tablicy synoptycznej. Z pewnością rozdzielnice i automatyka przemysłowa to nieodłączne elementy. Współpraca tych dwóch maszyn jest bardzo istotna.

Sterowniki PLC w systemach automatyki przemysłowej odgrywają najważniejszą rolę, ponieważ zbierają dane wejściowe i zgodnie z logiką programu przetwarzają je na sygnały wyjściowe sterujące urządzeniami wykonawczymi takimi jak przykładowo napędy silników. Producenci automatyki z reguły stosują podział sterowników PLC z uwagi na wielkość aplikacji, w której mają być one zastosowane, czyli dla maksymalnej ilości obsługiwanych przez nie wejść i wyjść.