Rola diety w zespole jelita drażliwego

Choroba jaką jest zespól jelita drażliwego jest problemem, który dla wielu osób jest wstydliwy. Z tego powodu nie mówią one o tym, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak szeroko rozpowszechniony jest ten problem w społeczeństwie. Zespół jelita drażliwego jest drugą najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy, ustępując w tym rankingu tylko przeziębieniom. To może nam dać pewien obraz częstości występowania tego zaburzenia wśród osób wokół nas. Jednak warto zdać sobie sprawę, że w dużym stopniu można poradzić sobie z tym problemem.

Istotność diety w zespole jelita drażliwego

zespół jelita drażliwego dietaJak wspomniano powyżej, zespół jelita drażliwego jest dla wielu osób wstydliwą chorobą. Objawia się ona zaburzeniami w rytmie wypróżnień, czyli występowaniem naprzemiennych zaparć i biegunek. Niestety przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są znane, jednak zauważa się, że zaostrzenie objawów ma często miejsce, gdy jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na stres. Często jednak w takich okresach szczególnie nam zależy na byciu dyspozycyjnym, co sprawia, że musimy znaleźć sposób na złagodzenie naszych objawów. Jedną z metod, którą z pewnością warto wypróbować jest dieta. Szczególnie w przypadku choroby takiej jak zespół jelita drażliwego dieta może mieć szczególnie duże znaczenie. Często jesteśmy nią w stanie w dużym stopniu złagodzić lub nawet wyeliminować objawy. Jednocześnie, co bardzo ważne, takie działanie nie ma negatywnych skutków ubocznych, które mogłyby się pojawić w przypadku prób stosowania niektórych leków. Jednak ważne jest aby dieta ta była odpowiednio dobrana i zbilansowana. Najlepiej aby pomógł nam w tym profesjonalny dietetyk, który wcześniej już zajmował się takimi przypadkami, ponieważ dzięki temu oprócz teoretycznej wiedzy, będzie mógł on wdrożyć rozwiązania, które sprawdzają się najlepiej w określonych przypadkach. Łatwiej mu też będzie zadbać o to, aby przy stosowaniu takiej diety nie brakowało w niej żadnych składników odżywczych, a tym samym nie powodowała ona u nas niedoborów tych składników.

Podsumowując, zespół jelita drażliwego jest dla wielu osób wstydliwym problemem więc nie mówią one o nim, jednak warto sobie uświadomić, że jest on bardzo rozpowszechniony w naszym społeczeństwie. Jeżeli sami cierpimy na taką dolegliwość, warto rozważyć skorzystanie z pomocy dietetyka, który pomoże nam złagodzić objawy poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Ważne jest aby była ona ułożona we właściwy sposób, co zapewni nam nie tylko oczekiwane efekty, ale także brak negatywnych skutków ubocznych.