Regionalne ubiory i ich znaczenie

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się szeroko pojętą etnologią. Odkrywamy nasze korzenie i zwyczaje przodków, które są dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji. Dzięki znajomości własnej historii i pochodzenia jesteśmy bardziej świadomi pewnych procesów zachodzących w społeczeństwie. Coraz częściej organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia mające promować polską kulturę ludową.

Stroje z różnych stron Polski

strój regionalnyJeśli mieliśmy kiedykolwiek okazję uczestniczyć w pikniku etnograficznym lub innej uroczystości propagującej kulturę ludową, doskonale wiemy, że jest to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Z powodzeniem można tam zabrać dzieci i osoby starsze, by wszyscy mogli przyjrzeć się, jak wyglądała dawna polska kultura. Takie imprezy zazwyczaj organizowane są przez pasjonatów, historyków i etnografów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Na pikniku etnograficznym zauważymy zapewne niejeden strój regionalny. Każdy region naszego kraju może poszczycić się innym typem ludowego ubioru, jednak wszystkie są zazwyczaj dość kolorowe i wykorzystują motywy roślinne, kwiatowe. Stroje regionalne używane do rekonstrukcji kultury dawnej wsi są zazwyczaj wypożyczane z muzeów lub szyte na zamówienie. Posiadają je również członkowie ludowych zespołów, którzy występują w nich przed publicznością, podkreślając tym samym swoje pochodzenie z konkretnego regionu. Jeśli interesujemy się tematem etnologii Polski i chcielibyśmy udzielać się w grupach rekonstrukcyjnych, możemy zamówić taki strój u profesjonalnego krawca, który zna się na ubiorach historycznych. Również w tej grupie zawodowej znajdziemy wielu pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i stwarzają prawdziwe arcydzieła. Takie stroje są później wykorzystywane przez muzealników, osoby zafascynowane przebogatą polską kulturą oraz przez członków różnego rodzaju grup rekonstrukcyjnych. Realistyczne stroje mogą przybliżyć nam ubiór i zwyczaje mieszkańców dawnej wsi i stanowić dużą atrakcję na piknikach, imprezach etnograficznych, dożynkach czy koncertach muzyki ludowej.

Obecnie coraz więcej mówi się o potrzebie powrotu do korzeni, odkrywania tego, co było niegdyś ważne dla naszych przodków oraz przybliżania społeczeństwu tradycji, z którego się wywodzi. Coraz częściej organizowane są specjalne pikniki i imprezy etnograficzne, na których możemy zaobserwować prawdziwe stroje regionalne. To uczta dla oczu, a także wyjątkowa okazja, by przekonać się, jak wyglądało życie naszych przodków oraz jakie rozwiązania w zakresie ubioru stosowali.