Nawet tak prozaiczne czynności, jak karmienie, pielęgnacja, grzechotanie zabawką czy chwila czuwania w łóżeczku dostarczają maluszkowi niezbędnych sygnałów ze świata, informacji o otoczeniu. By kiedyś pisać, czytać i budować maluch musi poczuć swoją odrębność od świata, a jednocześnie wewnętrzną integralność. Odkryć, że nie tylko otoczenie oddziałuje na niego, ale także on ma narzędzia by oddziaływać na nie.
Czym jest zabawka sensoryczna?
Dzięki zróżnicowaniu zastosowanych materiałów, kreatywne sensoryczne przytulanki dla dzieci pomagają poznawać różne tekstury i rozwijać zmysły. Poduszki sensoryczne wspomagają rozwój niemowląt już od pierwszych miesięcy życia. Meteczki w formie supełków prowokują malucha do nauki chwytania, która jest konieczna w kolejnych miesiącach życia dziecka. Zabawki sensoryczne dostarczają dużo bodźców. Znajdziemy dla niej coś dla oka, coś dla ucha… Większość dostępnych zabawek to zabawki polisensoryczne, czyli takie, które odbiera się na różne sposoby. Jednak, dobra zabawka sensoryczna to nie taka, która stymuluje wszystkie zmysły na raz. Jeśli coś wygrywa milion dźwięków na raz, jednocześnie błyska światłami i rusza różnymi elementami, to może rozdrażnić maluszka. Wyrazistość nie wyklucza subtelności. Z badań wynika, że najlepsze zabawki to takie, które oddziałują maksymalnie na 3 zmysły jednocześnie. Dlatego zanim sięgniemy po zabawkę, która według nas jest najbardziej wielofunkcyjna i kryje najwięcej opcji, zatrzymajmy się. Pomyślmy o tym, w jakim wieku jest dziecko, a raczej na jakim etapie rozwoju jest. Wybierzmy zabawkę skrojoną na tą właśnie miarę. Pamiętajmy, że rozwój dziecka, a tym samym zmysłów, ma miejsce także w tedym gdy maluch ma możliwość samodzielnego poznawania świata. Jego dotykanie, smakowanie, słuchanie i obserwowanie. Jego rozwój następuje wtedy, gdy się brudzi, przewraca lub zrzuca jedzenie. Zbiera w ten sposób niezbędną wiedzę i doświadczenie. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z kupna zabawek. One też są potrzebne. Szczególnie takie, które zachwycają wyglądem, będą bezpieczne i w przemyślany sposób polisensoryczne.
Zakup odpowiedniej zabawki sensorycznej wymaga przeanalizowania wielu aspektów. Najważniejsze jest przeznaczenie zabawki. Jeżeli dziecko nie ma żadnych zaburzeń sensorycznych, każda zabawka będzie odpowiednia. Oczywiście odpowiednio dobrana do wieku malucha. Zabawka sensoryczna dla niemowlaka nie będzie odpowiednim wyborem dla starszego dziecka i na odwrót. Jest to bardzo istotne, ponieważ chcemy, aby maluch nie znudził się zabawką i przestał się nią interesować.