Przykrycia solaryczne i inne

Inwestując w basen odkryty należy pamiętać, że koszty nie wiążą się tylko z zakupem lub budową, ale również z późniejszym utrzymaniem go i eksploatacją. Każdy basen musi być regularnie oczyszczany lub wypełniany chemią. Wiele osób dodatkowo pokrywa je odpowiednimi foliami i pokrywamy, aby utrzymać go w czystości, ograniczyć rozwój niechcianych mikroorganizmów lub ograniczać parowanie basenu.

Czy warto wybrać folię solarną do basenu?

folia solarnaPosiadając swój wymarzony basen należy uważać na kilka kwestii, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej. Wiele osób wyposaża swoje baseny w systemy grzewcze, jednak taka instalacja wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie należy ponieść w związku z utrzymaniem go. Jednak, aby cieszyć się z odpowiedniej temperatury, jaka panuje w basenie nie ma konieczności montowania ogrzewania. Myśląc o oszczędnościach można zastosować odpowiednie przykrycia – na rynku istnieje wiele takich rozwiązań. Pierwszą z nich są żaluzje basenowe, które uważane są za jedne z najtrwalszych oraz najwygodniejszych opcji. Profile żaluzji są zaprojektowane w taki sposób, aby dokładnie przykryć taflę wody. Innym rozwiązaniem są przykrycia piankowe, które zazwyczaj posiadają grubość o 5 do 12 mm i są wykonane z dwóch warstw. Zewnętrzna jest odporna na promieniowanie UV oraz powstawanie zabrudzeń poprzez panujące warunki atmosferyczne. Owe przykrycie jest odporne na chemię, która została użyta do basenu oraz pozwala redukować straty ciepła do około 60-70 stopni Celsjusza. Kolejną opcją, jednak wykorzystywaną przeważnie w okresie zimowym są przykrycia zimowe, które wykonane są z mocnego materiału odpornego na mróz. Ostatnim, bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest folia solarna. Przykrycia solaryczne są przeważnie sztywną, w niebieskich odcieniach folią LPDE posiadająca grubość minimum 400 mikronów. Wielu osobom kojarzy się ona z folią bąbelkową, jednak podobna jest tylko wyglądem, a nie właściwościami. Poprzez posiadanie dużej ilości komórek, które mają w sobie powietrze straty ciepła są minimalne. Taka opcja jest w stanie nawet ogrzać w odpowiedni sposób wodę nawet o dodatkowe 8-10 stopni. Ponadto eliminuje parowanie wody do 98%, dzięki czemu zmniejszone jest zużycie wody oraz kosztów związanych z uzupełnianiem. Dodatkowo przykrywając folią swój basen zużycie środków chemicznych zmniejsza się do 30%.

Na rynku istnieje wiele rodzajów przykryć do basenu, jednak solarne posiada bardzo dużą ilość zalet, stąd cieszy się tak dużą popularnością. Dzięki posiadaniu takiej folii można zmniejszyć wiele kosztów, jak opłaty za zużycie wody, prądu czy środków chemicznych. Takie przykrycie zwraca koszty po około roku użytkowania, dlatego posiadając basen warto pomyśleć o jego dobrym przykryciu.