Przegląd polskich koszy ulicznych

Każde miasto jest zobowiązane ogłaszać przetargi na różnego rodzaju produkty, które znajdą się w przestrzeni publicznej i to niezależnie od tego, czy zostały sfinansowane ze środków własnych, czy też dotacyjnych. Reguła ta dotyczy wszystkich produktów, nawet tak z pozoru błahych, jak kosze na śmieci. Oczywiście często akurat w tym przypadku kwestia wyboru takiego lub innego pojemnika jest także uzależniona od decyzji zakładu usług komunalnych, z których współpracuje urząd miasta. Nie będę dzisiaj jednak pisała o formalności, a jedynie o tym, jakie kosze można zakupić i czym się one różnią. 

Producenci koszy ulicznych

polskie kosze uliczne od producentaWarto zaznaczyć, że pojemniki na śmieci używane z naszym kraju zazwyczaj nie są produktami importowanymi. W Polsce istnieje bowiem bardzo dużo dobrze prosperujących firm zajmujących się wytwarzaniem dobrej jakości koszy na odpady. Jeśli chodzi o polskie kosze uliczne od producenta takich wyrobów wymaga się ich specjalnego atestowania. Przede wszystkim takie towary muszą spełniać szereg norm jakościowych, a zatem powinny być wytwarzane z odpowiednio wytrzymałego materiału na przykład z metalu lub plastiku. Możemy mieć zatem pewność, że spotykane przez nas przy chodnikach i skwerach pojemniki na odpady nie powstały z jakichś niebezpiecznych substancji, lecz z solidnych materiałów wytrzymujących różne warunki atmosferyczne i mogą służyć ich użytkownikom przez wiele lat, o ile oczywiście nie zostaną wcześniej przez nikogo zdewastowane. Dostępne na rynku kosze mogą się od siebie różnić nie tylko tym, z jakiego materiału zostały zrobione, ale także przeznaczeniem. Warto pamiętać, że nie każdy pojemnik służy do wrzucania do niego dowolnych śmieci. Coraz częściej nawet uliczne kosze mają różne kolory i oznaczenia. I tak część z nich służy jedynie do gromadzenia wyrobów szklanych, część do przechowywania papieru, zaś jeszcze inne mogą zawierać tylko… zwierzęce odchody. Pamiętajmy zatem, aby nie wrzucać bezmyślnie śmieci, gdzie popadnie, lecz zwracać uwagę na wszelkie oznaczenia i stosować się do nich.

Wydawać by się mogło, że na kosze uliczne nie zwracamy zbyt dużej uwagi. Stanowią one jednak element, który na stałe wpisał się w miejski krajobraz, dlatego warto, aby były zadbane i nie prezentowały się źle. Powinny być przede wszystkim wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na różne zmiany atmosferyczne. Pamiętać także należy o tym, że nie do każdego pojemnika na odpady można wrzucać wszystko. Istnieją odrębne kosze np. na artykuły szklane, metalowe, papierowe, czy nawet na odchody.