Oszczędność czasu i środków, prosta realizacja i łatwe pokonywanie przeszkód sprawiły, że przewierty sterowane są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjna metoda odkrywkowa. Najlepiej sprawdzają się przy budowie sieci przemysłowych, ale mają też mnóstwo innych zastosowań. Budowa sieci przemysłowych często wiąże się z istnieniem wielu przeszkód na projektowanej trasie. Od istniejących sieci, przez cieki wodne, po inne istniejące instalacje.
Czym są przewierty sterowane?
Dzięki użyciu nowoczesnych technologii, bezwykopowa metoda prac gwarantuje efekt bez zaangażowania ogromnych środków i czasu. Bezpieczny przewiert sterowany wykonujemy pod gruntem. Przewierty horyzontalne pozwalają na modyfikację trasy głowic, dzięki czemu budowana sieć może omijać istniejące już obiekty. Przeciski można wykonywać na wprost, ale także po łuku. Pozwala to ominąć każdą przeszkodę, przy odpowiednim ustawieniu głowicy i wiertła. Z kolei przeciski pneumatyczne wykonuje się tylko na wprost. Mają zastosowanie w określonych warunkach geologicznych, na przykład: podmokły grunt. Do ich wykonania wykorzystuje się krety udarowe na sprężone powietrze. Prace dzielą się na dwa etapy. Na początku przeprowadzany jest przewiert pilotowy. Wiertnica o niewielkiej głowicy wyznacza trasę, na której powstanie sieć przemysłowa. Cały proces można widzieć na monitorze dzięki sondzie, która towarzyszy maszynie. Regulujemy trasę oraz głębokość wiercenia. Tą metodą z pewnością ominiemy każdą przeszkodę, nawet w najbardziej zagęszczonym terenie. Po testowym wierceniu odbywa się właściwa część prac. Rozwiercamy otwór o odpowiedniej średnicy, a specjalny ,,ślimak” wciąga na to miejsce rury. Ze względu na charakter prac najlepiej używać rur o większej wytrzymałości. Przewierty są zwykle wykonywane na głębokości od kilku do kilkudziesięciu metrów pod poziomem terenu. W związku z tym większa część przekroczenia ma postać poziomego otworu, dlatego określane są mianem przewiertów ,,horyzontalnych”.
Sprawne przewierty sterowane warto powierzyć firmom, które się w tym specjalizują, ponieważ to oni dysponują odpowiednim sprzętem. Zyskamy w ten sposób na czasie. Profesjonalna ekipa jest w stanie ułożyć za pomocą przewiertów sterowanych nawet 100 metrów rury w jeden dzień. Maksymalny zakres możliwych przewiertów sięga nawet 2 km, a wiercony otwór może być aż dwukrotnie większy od wprowadzanej rury. Dzięki temu, przewierty sterowane, mają tak ogromną ilość zastosowań. Przydają się podczas budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.