Każdy właściciel samochodu dąży do tego, by jego pojazd był sprawny nie tylko pod kątem mechanicznym, ale również wizualnym. Poruszanie się autem, którego lakier jest zadbany i błyszczący, to prawdziwa przyjemność. Aby osiągnąć taki efekt warto zastanowić się nad zakupem past polerskich, które przywrócą blask karoserii, a dodatkowo zabezpieczą ją przed przed drobnymi zarysowaniami i mikrokurzem.
Jak działają pasty polerskie do metalu?
Staranne wykończenie powierzchni ma duże znaczenie, jeśli chodzi o jego właściwości użytkowe, w wielu przypadkach chodzi też o walory estetyczne. Gładkie i jednolite powłoki zewnętrzne powodują, że promienie świetlne łatwo odbijają się od metalu. Właściwe wyprowadzenie zewnętrznej warstwy materiału bywa niezbędne w różnych sytuacjach. Polerowanie stosuje się przy elementach wykonanych z surowego metalu, szkła i tworzywa sztucznego, a także wówczas, gdy pokryta jest już lakierem. Do wyszlifowania powierzchni potrzebne są odpowiednie materiały ścierne oraz narzędzia pozwalające na ich użycie. Jednym z najpopularniejszych okazują się pasty polerskie do metalu. Mechanizm działania pasty polerskiej łączy w sobie oddziaływanie mechaniczne, obróbkę plastyczną oraz w niektórych przypadkach obróbkę chemiczną. Polerowana powierzchnia jest rozgrzewana wskutek tarcia, co prowadzi do uplastycznienia obrabianego materiału i łatwiejszego przemieszczenia się jego masy, a niekiedy usuwania poszczególnych fragmentów przy kontakcie z ziarnami ściernymi. Poszczególne pasy różnią się między sobą rodzajem ścierniwa, jak i twardością oraz granulacją. Podział past polerskich obejmuje pasty gruboziarniste (mocno ścierne), średnioziarniste (o zastosowaniu uniwersalnym) oraz drobnoziarniste (wykończeniowe). Poszczególne typy past są też zawsze dostosowane do charakterystyki materiału, które można nimi polerować. Producenci przygotowują preparaty przystosowane do pracy z metalami – stalą, w tym nierdzewną i kwasoodporną, aluminium, żelazem, miedzią i cynkiem. Dostępne są też pasty do wygładzania szkła, tworzyw sztucznych czy kamienia naturalnego.
Warto pamiętać, że dobór odpowiedniej pasty jest warunkiem osiągnięcia zadowalającego efektu. Zbyt agresywnie działająca pasta może doprowadzić do zwiększenia chropowatości materiału, a past o zbyt miękkich i niedopasowanych pod względem gradacji ziarnach nie przyniesie oczekiwanych efektów. Pasty polerskie mają różne konsystencje. Znajdziemy produkty płynne, półpłynne oraz twarde. Pasty twarde sprawdzają się przy polerowaniu mechanicznym, a miękkie przy ręcznym.