Z pewnością niejedna osoba zastanawiała się, jak to jest, wzbić się w przestworza i pilotować samolotem. Te marzenia można jak najbardziej spełnić. Wystarczy zapisać się na kurs pilotowania samolotu. Wiadomo, że jest co najmniej kilka rodzajów takich kursów. Wśród nich największą popularnością cieszą się kursy pilotowania turystycznego. Poza wiedzą teoretyczną takie kursy dają również możliwość praktycznej nauki.
Część praktyczna pełnoprawnego kursu ppl
I wcale nie trzeba kończyć studiów, by zostać pilotem. Wystarczy opłacić kurs i zdać odpowiednie egzaminy, by być uprawnionym do pilotowania. Licencja Pilota Samolotowego Turystycznego oznacza posiadanie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też przejście szkolenia praktycznego. Praktykę można zacząć realizować dopiero wtedy, kiedy zda się pomyślnie egzamin teoretyczny. W przeciwnym razie nie ma takiej możliwości, by osoba bez wiedzy teoretycznej usiadła za pulpitem pilota. W czasie lotów szkolnych uczeń nabywa nowych umiejętności i szlifuje je. Aby zakończyć cały kurs egzaminem, konieczne jest wylatanie odpowiedniej liczby godzin. Minimalna liczba to 45 godzin. To 45 godzin dotyczy oczywiście szkolenia w powietrzu. Szkoląc się do licencji PPL(A) konieczne jest przejście trzech etapów. Rozpoczyna się pilotażem podstawowym w stresie oraz lotem po okręgu. Loty wykonuje się zarówno w instruktorem jak i bez niego. Kolejną częścią szkolenia praktycznego jest lot według przyrządów. Ostatni etap to lot nawigacyjny. Ostatni odbywa się po określonej trasie i zgodnie ze wszystkimi przepisami VFR. Dopiero kiedy uczyń pokona wszystkie te etapy, można śmiało powiedzieć, że nabył odpowiednich umiejętności do tego, by móc samodzielnie kierować samolotem. Taki pełnoprawny kurs ppl można odbyć w wielu miejscach w Polsce. Na pewno każdy znajdzie taką lokalizację, jaka będzie mu najbardziej odpowiadać. Warto wcześniej przeczytać opinie o konkretnych szkołach, akademiach. W czasie kursu uczestnik nie lata tylko jednym samolotem. Zazwyczaj ma on do dyspozycji i wyboru różne samoloty za każdym razem. Jest to bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu kursant uczy się obsługi wielu maszyn.
Po kursie jest on w stanie pilotować samolot, na którego pokładzie znajdują się przyjaciele lub rodzina – kilka osób. Wiele szkół ma w swojej ofercie symulatory. To właśnie dzięki nim możliwe jest przećwiczenie wszystkich sytuacji, które mogą mieć miejsce w powietrzu. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje awaryjne. Ceny kursów teoretycznych to zazwyczaj kilka tysięcy złotych, a praktycznych – kilkadziesiąt (ok. 30 000 zł).