Potrzebowałam zwrotu VATu z krajów unijnych?

Od kilku lat prowadzę własną firmę transportową. Czasami sytuacja wymaga tego, żebym osobiście pojechał nadzorować załadunek lub rozładunek jakiejś ciężarówki. Robię to tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, ale i tak zdarza się to dosyć często. Księgowa, którą zatrudniłem do obsługi mojej firmy, doradziła mi, abym w takiej sytuacji ubiegał się o zwrot podatku vat z zagranicy. Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że istnieje taka możliwość. Wytłumaczyła mi ona, na czym to polega.

Wniosek o zwrot vatu z krajów unijnych

zwrot vat ue od zarazOkazało się, że przedsiębiorcy, którzy założyli swój biznes w krajach Unii Europejskiej są chronieni przed podwójnym opodatkowaniem. W związku z tym, jeżeli ponieśli wydatki na benzynę, nocleg lub wyżywienie w krajach unijnych może ubiegać się o zwrot zapłaconego w tym kraju podatku. Procedura jest w tym przypadku bardzo prosta. Należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Ważne jest to, że jeśli firma posiada kilka siedzib w różnych krajach i miastach, decyduje zawsze siedziba główna. Zapytałem się jej czy jest możliwy zwrot vat ue od zaraz. Dowiedziałem się, że jest to sprawa, której nie da się załatwić od ręki, ponieważ wymaga rozpatrzenia środków dowodowych, czyli sprawdzenia ile zwrotu faktycznie mi się należy. Zgodnie z przepisami kodeksu postepowania administracyjnego urząd ma 30 dni na rozpatrzenie tego typu wniosku. Ponieważ posiadałem kilka faktur, za które należał mi się zwrot, księgowa pokazała mi jak wypełnić odpowiedni formularz. Dużym ułatwieniem było dla mnie to, że nie musiałem w tym celu udawać się do siedziby urzędu. Wszystko mogłem zrobić za pomocą platformy e-puap, wystarczyło na koniec podpisać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo poprzez profil zaufany. Teraz umiałem już to zrobić samodzielnie, zapytałem się jeszcze księgowej, czy muszę składać taki wniosek za każdym razem, kiedy wrócę z zagranicy. Nie było to trudne, ale zabierało trochę czasu, dlatego było dosyć uciążliwe.

Księgowa tylko się zaśmiała i powiedziała, że nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że złożę taki wniosek raz do roku. Tym bardziej, że nie ma potrzeby składania osobnych wniosków, jeżeli ubiegam się o zwrot podatku vat z różnych krajów, gdzie są różne stawki podatkowe. Wszystko wyszczególnione jest na fakturze, więc wystarczy jeden zbiorczy formularz. Już dwa tygodnie później uzyskałem z urzędu pozytywnie rozpatrzoną decyzję administracyjną z której wynikało, że pieniądze już wkrótce zostaną przelane na mój rachunek bankowy.