Poradnik dla nowicjuszy – gitara

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów, od którego często zaczyna się przygodę z muzyką. Wybór pierwszej gitary jest sporym wyzwaniem. Nie chodzi wyłącznie o dylematy dotyczące tego, jakie brzmienie chcemy uzyskać, ale również o to, by wybrać model, który będzie odpowiednio leżał w dłoni, ułatwiając naukę gry. 

Jaka gitara na początek będzie najlepsza?

polecana gitara 1/2Stając przed wyborem pierwszej gitary, musimy uświadomić sobie, że bez względu na to, jaki rodzaj wybierzemy, początki mogą być ciężkie. Nauka gry na gitarze wymaga cierpliwości i skupienia. Instrumenty te można podzielić na trzy rodzaje: gitarę klasyczną, akustyczną i elektryczną – modele te różnią się od siebie wyglądem, wagą, komfortem użytkowania i, przede wszystkim, brzmieniem. Często można przeczytać w Internecie, że jest polecana gitara 1/2, gitara 3/4. Niemniej jednak mówi się, że najlepsza gitara dla początkującego to ta, która zapewni nowicjuszowi granie gatunku muzycznego, który najbardziej lubi. Warto jednak zacząć od podstaw. Gitara klasyczna na początek będzie dobrym wyborem. Gitara akustyczna do nauki również sprawdzi się świetnie, wdrażając początkującego muzyka w świat dźwięków i brzmienia. Gitara klasyczna – przeznaczona do gry palcami, dedykowana przede wszystkim muzyce klasycznej i flamenco. Sporą zaletą jest jej lekkość – gitara klasyczna do nauki będzie zatem idealna również dla dzieci. Ciepłe, lekko basowe brzmienie i miękkie nylonowe struny sprawiają, że opanowanie podstaw gry nie stanowi większego problemu. Ze względu na to, że w przypadku gitary klasycznej gra się przede wszystkim palcami, początkowo może się pojawić ból opuszków. Z czasem jednak palce przyzwyczajają się do kontaktu ze strunami, a te przestają stanowić niewygodny problem. Gitara klasyczna posiada szeroki gryf, co jest bardzo istotne podczas nauki. Pierwsza gitara posiadająca za bardzo skupione ze sobą struny będzie dość problematyczna – każdy początkujący uczeń zaczynając przygodę z muzyką, odczuwa trudności w dociskaniu konkretnej struny bez tłumienia strun sąsiednich. Szeroki gryf zminimalizuje trudności, ułatwiając pierwsze kroki w muzyce gitarowej. Dobra gitara do nauki to taka, która umożliwi spełnienie muzycznych aspiracji. Jeśli zatem chcesz grać muzykę rozrywkową składającą się z akordów, które wymagają użycia kostki, zrezygnuj z nieco prostszej gitary klasycznej, wybierając gitarę akustyczną do nauki. Ten rodzaj gitary brzmi równie dobrze solo, jak i w połączeniu z wokalem. Idealnie sprawdza się podczas grania unplugged. Stosując przy grze kostkę, można uzyskać klarowne, metaliczne brzmienie. Gitara akustyczna to dobra gitara do nauki, gdyż daje wiele możliwości – poza stosowaniem kostki do gry można wykorzystać również pazurek do gitary, slide lub grać tradycyjnie – palcami, uzyskując zróżnicowane dźwięki. W zestawieniu z gitarą klasyczną akustyczna ma zazwyczaj węższy gryf, jest nieco większa i cięższa. Jeśli jednak mamy plan w przyszłości zastąpić pierwszą gitarę wersją elektroniczną, gitara akustyczna do nauki będzie korzystniejszym wyborem, ułatwiającym późniejsze przejście na inny typ instrumentu.

Chcąc rozpocząć przygodę z muzyką, zapewne zadajesz sobie pytanie, jaka gitara na początek będzie najlepsza. Wybierając swoją pierwszą gitarę, przede wszystkim warto kierować się najważniejszym kryterium, czyli stylem muzycznym, w jakim chcemy się poruszać. Dobra gitara do nauki powinna pewnie leżeć w dłoni, umożliwiając swobodne poruszanie się po gryfie.