Pompy wodne do jednostek morskich

Jachty rekreacyjne, należące do najmniejszych i najprostszych jednostek morskich przeznaczonych do odbywania prywatnych rejsów na nieduże dystanse, nie należały do szczególnie dobrze wyposażonych. Większość takich jachtów pozbawiona była jakichkolwiek udogodnień, poza podstawowymi instalacjami bez których jednostka nie funkcjonowała prawidłowo, więc bardzo wielu właścicieli takowych często rozbudowywało jachty, dodając do nich instalacje znacznie poprawiające komfort i przyjemność z odbywanego rejsu.

Pompy jachtowe do jednostek prywatnych

pompy na jachtMałe, prywatne jednostki nie były wyposażane w żadną instalację wodociągową, gdyż duże pompy, jakie montowane były na jachtach wycieczkowych i luksusowych były zwyczajnie zbyt duże i energożerne, by można je było zainstalować na łodziach o zdecydowanie mniejszych gabarytach i przestrzeni. Na takich jachtach, do stworzenia zamkniętego obiegu wody służyły pompy na jacht, najczęściej odmiany bardzo małe, o dość niewielkiej mocy. Pompy podłączane były zazwyczaj bezpośrednio do silnika jachtu, więc nie mogły być używane w czasie postoju w porcie, aczkolwiek dla większości właścicieli jachtów nie było to żadne ograniczenie. Nie były to urządzenia wymagające dużej ilości energii, dlatego też ich stosowanie nie wpływało w żaden sposób na pracę silnika i nie podnosiło zużycia paliwa w zauważalny sposób. W trakcie rejsu, dostęp do bieżącej wody był bowiem wystarczająco dużym udogodnieniem, ogromnie ułatwiającym długie trasy wycieczkowe i znacznie podnoszącym standard jachtu. Najbardziej podstawowa instalacja wodna mogła być zamontowana na niewielkiej jednostce w niecały dzień, nawet w przypadku montażu amatorskimi metodami bez użycia profesjonalnych narzędzi, i być od razu gotowa do użycia, choć niektórzy właściciele jednostek decydowali się na bardziej rozbudowane instalacje wodne. Montaż większych pomp o większej mocy umożliwiał bowiem utworzenie dwóch lub więcej ciągów wodnych, z których jeden mógł być również podłączony w taki sposób, by woda ogrzewana była ciepłem generowanym przez silnik łodzi, lub też za pomocą grzałek.

Takie rozwiązanie umożliwiało nie tylko stały dostęp do ciepłej wody, ale również stworzenie bardzo podstawowego, aczkolwiek skutecznego na łodzi o małych rozmiarach, systemu ogrzewania. Niewielkie pompy należały do bardzo tanich urządzeń, i w porównaniu do wydatków koniecznych do prawidłowej konserwacji jednostki stawały się one niemal niezauważalną inwestycją, choć w bardzo dużym stopniu podnosiły komfort każdego rejsu.