Nawet najlepiej wykonane materiały syntetyczne i mineralne imitujące drewno, kamień, cegłę lub inne nie oddadzą ich prawdziwego klimatu. Jeżeli jesteśmy zwolennikami wzbogacania aranżacji wnętrz elementami ceglanych murów mamy do dyspozycji znakomitej jakości płytki wykonywane z wyselekcjonowanych ręcznie starych cegieł rozbiórkowych. Dzięki nim uzyskamy niepowtarzalny, naturalny efekt przyodziany w nutę tajemnicy związanej z pochodzeniem starych cegieł.
Efektowne wykończenia ścian z ceglanych płytek
Motyw ceglanego muru we wnętrzach jest ciągle modny mimo upływu lat. Ogromnego impulsu wzrostu zainteresowania cegłą dostarczyły płytki ceglane wykonywane ze starych cegieł rozbiórkowych. Dzięki nim można osiągnąć bardzo wysokie i przede wszystkim naturalne walory wizualne ceglanego muru. Wszystkie dostępne na rynku imitacje cegły z gipsu, betonu, tworzyw sztucznych czy tapety w 3D zupełnie bledną przy płytkach ciętych ze starych cegieł. Płytki można układać na dwa sposoby tak aby uzyskać efekt jaki daje modna stara cegła z fugą, lub nanosić je na ścianę bardzo blisko obok siebie rezygnując z fugi. Oba sposoby maja swoich zwolenników i dają bardzo ciekawy efekt. Przed przystąpieniem do montażu trzeba wziąć pod uwagę dość znaczy ciężar płytek ciętych z cegły i określić czy pokrywana nimi ściana wytrzyma tak duże obciążenie. Płytki ceglane można stosować na ścianach wewnętrznych oraz na elewacjach zewnętrznych. Producenci płytek z cegły rozbiórkowej oferują płytki cięte z zewnętrznych płaszczyzn oraz ze środka. W przypadku płytek licowych tnie się je z bocznych płaszczyzn lub z tzw. główek czyli najmniejszych powierzchni zewnętrznych. Ten rodzaj płytek oddaje charakter starych murów dzięki zachowanej fakturze i wyblakłej barwie. Płytki cięte ze środka cegły ukazują w pełni strukturę budowy cegły i jej pierwotną, żywą barwę. Jeśli mowa o kolorach to płytki ceglane dostępne są w szerokiej gamie odcieni barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Dla zwolenników płytek jednobarwnych dostępne są płytki cięte z cegieł czarnych i białych. Producenci wycinają również z cegieł elementy narożne zapewniające uzyskanie efektu oryginalnego muru.
Stare cegły do produkcji płytek pozyskiwane są z miejsc rozbiórek rozsianych po całym kraju. Producenci dbają o staranną ręczną selekcję by uzyskane płytki miały odpowiednią odporność i wybarwienie. Wielkim atutem tego materiału jest bardzo dobre współgranie z elementami konstrukcyjnymi i wykończeniowymi wykonanymi w najróżniejszych technologiach. Pełna oferta dostępna jest na stronach internetowych producentów.