Panele ścienne, które powiększą wnętrze

Od dłuższego czasu zwlekałam z remontem mieszkania i prawdopodobnie, nadal bym się jeszcze za niego nie zabrała, gdyby nie to, że u sąsiada z góry pękła rura i zalało mi sufit niemal w całym mieszkaniu. Pech chciał, że zdarzyło się to właśnie w okresie, kiedy sąsiad wyjechał na święta do rodziny. W takich okolicznościach nie miałam, wyboru, musiałam wziąć się za długo odkładany remont.

Nadszedł czas na zmiany

trójwymiarowe panele ścienneZwykle nie zwracam uwagi na obowiązujące trendy wnętrzarskie, zawsze wybieram kolory farb, które podobają mi się najbardziej. Tym razem jednak, kiedy wybrałam się po materiały potrzebne do remontu, zaciekawiły mnie trójwymiarowe panele ścienne. Akurat były na promocji w jednym z większych marketów budowlanych. Na opakowaniu paneli, były przedstawione gotowe pomieszczenia, z panelami 3D pomalowanymi na różne kolory. Muszę przyznać, że prezentowały się wyjątkowo ciekawie, za ich sprawą zapragnęłam wprowadzić jakąś zmianę w moim niewielkim mieszkanku. Niestety, nie znam się zbytnio na takich ozdobach ściennych, poprosiłam więc jednego z pracowników sklepu, żeby mi doradził, jakie panele ścienne powinnam kupić. Cierpliwie wytłumaczył mi, że panele trójwymiarowe świetnie sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach i pokojach, ponieważ ich wzory dają wrażenie optycznego powiększenia pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. W zależności od potrzeb, można wybrać panele miękkie lub twarde. Do paneli miękkich zalicza się między innymi drewniane oraz poliuretanowe, a także pokryte tkaniną. Świetnie tłumią one dźwięki i nadają wnętrzu bardziej ciepłego, domowego charakteru. Należy jednak pamiętać przy tym, że w budynkach mieszkalnych nie jest wskazane całkowite wytłumienie pomieszczeń. Może to bowiem przynieść skutek odwrotny, od zamierzonego, czyli sprawić, że będziemy odczuwać niepokój i trudności z zasypianiem i odpoczynkiem. Do paneli twardych zaliczają się te wykonane z betonu, gipsu i płyty MDF. Sprawdzą się one w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, na przykład w kuchni czy w łazience. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli w łazience, musimy pamiętać o tym, że nie mogą one mieć bezpośredniego kontaktu z wodą.

Panele twarde najlepiej będą pasować do wnętrz surowych, na przykład urządzonych w stylu rustykalnym lub industrialnym. Większość paneli wytrzyma długie lata, bez konieczności dodatkowej konserwacji. Jedynie panele drewniane wymagają co jakiś czas wykonania zabiegu olejowania. Polecane są zatem głównie alergikom, którzy nie mogą zamontować paneli wykonanych z innych materiałów.