Pakowanie w kartony – nowocześnie lub tradycyjnie

 

Kartony możemy podzielić na dwie grupy. Są to pudła klapowe i kartony fasonowe. Te pierwsze są najczęściej i najpowszechniej stosowane do pakowania przesyłek. Z racji swojej prostej konstrukcji są bardzo uniwersalne, a ich produkcja nie wymaga skomplikowanych maszyn, ich cena jest więc bardzo niska. Z kolei pudła fasonowe, czy inaczej kartony wykrojnikowe możemy uzyskać w dowolnych kształtach i rozmiarach, ponieważ produkowane są za pomocą specjalnych wykrojników.

Kartony fasonowe czy pudła klapowe?

nowoczesne kartony fasonoweOdpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy dużym przedsiębiorstwem, a kartony potrzebujemy do wysyłki towarów, najlepiej zdecydować się na pudła klapowe. Są bardziej ekonomiczne, a ich uniwersalność sprawia, że na pewno je wykorzystamy. Należy jednak pamiętać, że do zamknięcia takiego opakowania należy użyć mocnej taśmy, zarówno na dnie jak i na górze. Nowoczesne kartony fasonowe są chętniej wybierane przez niewielkie firmy. Szczególnie jeśli zamawiamy jakiś ładny przedmiot – dekoracje, świece, biżuterię, ubrania polskich marek – możemy być pewni, że będzie on zapakowany właśnie w taki karton, rozmiarem dopasowany do produktu. Najczęściej posiadają one klapę, rzadziej pokrywkę. Przykładem takiego kartonu może być karton od pizzy. Mają one wyższą cenę, ponieważ gotowy wykrojnik służy do produkcji tylko tego jednego rodzaju i wielkości pudła. Istnieją firmy, które zajmują się produkcją takich kartonów pod zamówienia indywidualne. Możemy kupić jednak również gotowe pudła, które mają z góry narzucony rozmiar i kształt. Zarówno pudła klapowe jak i kartony wykrojnikowe warto wykorzystywać wtórnie. Jednak z racji tego, w jakich przypadkach stosuje się kartony fasonowe, zazwyczaj to one docierają do nas w lepszym stanie i warto znaleźć dla nich zastosowanie, zamiast wyrzucać. Takie pudełka są solidne i świetnie się sprawdzą do przechowywania i organizacji, można je również wykorzystać wysyłając komuś przesyłkę. Pudła klapowe z kolei ze względu na to, że często są duże, bardzo często wykorzystuje się przy przeprowadzkach.

Nie ma zatem jednej prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie. Zarówno pudła klapowe stosowane od wielu, wielu lat, jak i nowoczesne kartony fasonowe są potrzebne. Tych drugich raczej nie stosuje się do przesyłek zbiorczych – nie miałoby to żadnego uzasadnienia ani ekonomicznego, ani funkcjonalnego. Możemy to zaobserwować w życiu codziennym, jak są zapakowane produkty, które zamawiamy w większej ilości w sklepach internetowych, a jak drobne przedmioty od małych przedsiębiorców.