Osuszanie murów iniekcją krystaliczną

Podciąganie wody przez mury budynku może stanowić poważny i trudny do rozwiązania problem. Pojawiająca się na skutek podciągania kapilarnego wody wilgoć w ścianach z biegiem czasu będzie widoczna wewnątrz domu i niestety nie będzie to jedynie problem kosmetyczny. Zawilgocone ściany to doskonałe miejsce do rozwoju grzybów pleśniowych, a te z kolei stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców wywołując alergie. Sytuacja jest szczególnie groźna w przypadku narażonych na życie w tak złych warunkach dzieci.

Jak działa iniekcja krystaliczna?

metoda iniekcji krystalicznejJak pozbyć się wilgoci z domu? Czy zawilgocone ściany można osuszyć i pozbyć się problemu raz na dobre? Jeśli w domu pojawia się wilgoć, pierwszym krokiem do rozwiązania problemu będzie znalezienie przyczyny. Przyczyn mokrych ścian może być wiele, a każda sytuacja wymaga innego podejścia i zastosowania innych metod. Jednak jednym z najczęstszych problemów z wilgocią jest podciąganie kapilarne wody przez mury budynku. Dzieje się tak na skutek źle wykonanej hydroizolacji lub całkowitego jej braku, co może mieć czasem miejsce w starych domach. Nowe domy również mogą być narażone na wilgoć, jeśli hydroizolacja pozioma i pionowa nie zostały wykonane poprawnie. W takich przypadkach najczęściej stosowaną metodą osuszania ścian jest metoda iniekcji krystalicznej. Pozwala ona odtworzyć hydroizolację poziomą tworząc tzw. oponę będącą barierą dla podciąganej przez mur wody. Zanim jednak przystąpimy do pracy warto wykonać ekspertyzę, która pozwoli nam poznać stan zawilgocenia murów oraz pomoże opracować plan prac naprawczych. Za szczegółową ekspertyzę odpowiadać będzie rzeczoznawca, który ustali plan działania oraz określi metodę nawiercania otworów do iniekcji. Metoda iniekcji krystalicznej jest najprostszym sposobem na odtworzenie hydroizolacji zawilgoconych murów. Nie wymaga wstępnego osuszania, a jedynie trzeba będzie się pozbyć tynku do wysokości około 50 cm ponad granicą mokrego muru. W tak przygotowanej ścinie nawiercane są otwory o średnicy około 2 cm, wszystkie w jednym rzędzie równolegle do poziomu podłogi pod kątem 20-30 stopni. Odległość między kolejnymi otworami nie powinna przekraczać 15 cm, a ich głębokość musi stanowić 2/3 grubości muru. Jeśli ściany są wyjątkowo grube może zajść konieczność nawiercania otworów z dwóch stron (od zewnątrz i od środka).

W przygotowane otwory wlewana jest najpierw woda, której zadaniem jest zwilżenie muru, dzięki czemu procesy zachodzące później będą skuteczniejsze. Po zwilżeniu muru do otworów wlewana jest specjalna ciecz, tzw. zaprawa krystalizująca. Płyn ten ma za zadanie penetrować kapilary i wnikać we wszystkie mikroszczeliny muru, gdzie ulega krystalizacji odcinając tym samym drogę podciąganej przez mur wodzie. Tak wypełnione otwory szpachlujemy. Utworzona w ten sposób opona stanowi skuteczną hydroizolację poziomą na kolejne dekady.