Moja babcia niedawno skończyła osiemdziesiąt lat. Od kilku lat ma problem z samodzielnym poruszaniem się. Zazwyczaj, jeżeli chce gdziekolwiek iść, to bierze ze sobą balkonik. Rzadko jednak tak się zdarza, ponieważ babcia bardzo wstydzi się chodzić z balkonikiem. Wielokrotnie mówiła, że wolałaby mieć skuter inwalidzki, bo większość jej znajomych taki posiada. Balkoniki nie są już modne, co dla babci jest bardzo istotne. Postanowiłam dowiedzieć się, jak zdobyć dla babci dofinansowanie na skuter inwalidzki.
Innowacyjne skutery inwalidzkie dla seniorów
Zadzwoniłam wczoraj do funduszu zdrowia i dowiedziałam się, jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby otrzymać refundację. Po pierwsze, muszę pójść z babcią do lekarza pierwszego kontaktu po zaświadczenie, że taki skuter inwalidzki jest dla babci niezbędny do poruszania się. Zrobię jeszcze ksero dowodu osobistego babci i zaświadczenie o wysokości emerytury. Dziś wybiorę konkretny model skutera inwalidzkiego na stronie sklepu medycznego w Bydgoszczy. Przede wszystkim, musi być to skuter wyposażony w klakson i duży koszyk na zakupy. Ważne też, aby było oświetlenie typu LED i inteligentna ładowarka. Babcia zażyczyła sobie, aby skuter był w jaskrawym kolorze, bo nie lubi ciemnych odcieni. Dokładnie tai wózek inwalidzki typu skuter znalazłam na stronie sklepu medycznego. Jego koszt wynosi dziesięć tysięcy złotych. Z tego, co wiem, to dofinansowanie jest do kwoty ośmiu tysięcy złotych, a więc będziemy musieli dwa tysiące złotych dołożyć. Istnieje też możliwość, aby napisać do urzędu gminy prośbę o pokrycie brakujących środków finansowych. Wiem, że moja ciocia w ten sposób uzyskała potrzebne pieniądze na sprzęt medyczny. Nie zawsze gmina ma wolne środki, ale może akurat się uda. Jeśli nie, to wyłożę brakujące pieniądze ze swoich oszczędności, bo babcia musi mieć ten wymarzony skuter z bogatym wyposażeniem. W końcu, to sprzęt na długie lata, więc nie warto na nim oszczędzać, tym bardziej że spora część pieniędzy jest refundowana.
Cieszę się, że od kilku miesięcy w Polsce są refundowane skutery inwalidzkie. Dzięki temu, wiele niepełnosprawnych osób, ale też seniorzy, mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Skutery inwalidzkie pozwalają w większym zakresie korzystać życia, bo chorzy stają się bardziej mobilni i aktywniejsi. Wiem, że jak babcia będzie już mieć ten sprzęt, to zacznie odwiedzać swoich znajomych, czy w końcu przyjedzie do nas. Trudno jest jej dotrzeć na dworzec autobusowy, bo to aż trzy kilometry od jej domu.