Nowoczesne, szklane włączniki dotykowe

Co można powiedzieć ciekawego o włączniku prądu? Generalnie wydawać by się mogło, że nic. Jest to zwykłe, standardowe i na tyle powszechne urządzenie, że nie bardzo wiemy, jak można by się nim zachwycić. Ot po prostu wciskamy przycisk i już – zapala się światło. Włączenie przycisku mechanicznie łączy odpowiednie obwody prądu i dzięki temu mamy światło. wszystko jasne i proste i wydawać by się mogło, że nie ma tutaj już nic więcej do powiedzenia. A jednak jest zupełnie inaczej.

Pięknie wyglądające włączniki szklane dotykowe

włącznik szklany dotykowyTechnologia, jak wiemy codziennie idzie do przodu. Powstają nowe urządzenia i nowe rozwiązania technologiczne. Niemal codziennie projektowane są i tworzone urządzenia, o których jeszcze wczoraj moglibyśmy sobie tylko pomarzyć. Technologia zagląda wszędzie, także w dziedzinę włączników prądu. W którą takim razie stronę idzie ten trend? Obecnie rolę standardowych mechanicznych włączników zajmuje włącznik szklany dotykowy, którego zadaniem jest wykonanie dokładnie takiej samej pracy jak standardowe urządzenia, tylko robi to o wiele bardziej finezyjnie. Włącznik tylko w niewielkim zakresie przypomina wyglądem typowe rozwiązania. Nie znajdziemy tutaj dużych, mechanicznych przycisków, a tylko szklany panel z wyznaczonymi na nim strefami dotyku. Po przyłożenia palca w odpowiednie miejsce następuje włączenie lub wyłączenie światła. W środku takiego włącznika występuje zaawansowana elektronika, zaczynając od panelu dotykowego na przekaźnikach włączających światło kończąc. Duże możliwości konfiguracyjne takich włączników pozwalają konfigurować urządzenia o dość zaawansowanych właściwościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na powierzchni szkła wygospodarować miejsce na dodatkowe przyciski regulujące na przykład natężenie światła, czy też na zaprogramowanie pory automatycznego włączenia lub wyłączenia oświetlenia. Nie jest to naprawdę zbyt skomplikowana sprawa, tym bardziej, że wszelkie mechanizmy, które to realizują, w większości znajdują się już wewnątrz szklanej obudowy.

No i na koniec najważniejsza cecha, która przemawia za skorzystaniem z takich urządzeń także w naszym budynku. Najbardziej charakterystyczną cechą takiego włącznika jest jego bardzo atrakcyjny wygląd. Szkło można zabarwić na dowolny kolor, a także umieścić na nim dowolną grafikę, dlatego możliwości konfiguracyjnych tych urządzeń jest naprawdę sporo. Wyglądają one pięknie zarówno w nowoczesnym wnętrzu jak i pokoju urządzonym bardziej tradycyjnie. Myślę, że w najbliższym czasie takie włączniki będą stosowane bardziej powszechnie.