Nowoczesne ogrodzenia – z jakiego materiału?

Będąc właścicielem domu w stylu nowoczesnym, na co składa się prosta bryła budynku, minimalistyczna elewacja wyznacza stworzenie otoczenia, a w tym ogrodu również w takim stylu. Będą dominowały tu proste kształty. Ogrodzenie posesji to często wizytówka domu, dlatego ważne, aby pasowało do całości, płynnie łączyło się z ogrodem oraz architkekturą budynku.

Drewniane, betonowe lub metalowe ogrodzenie

nowoczesne ogrodzenia żaluzjoweDopasowując stylistycznie ogrodzenia do prostej, geometrycznej bryły budynku warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego będzie wykonane ogrodzenie. Drewniane ogrodzenia często kojarzą się z tradycyjnym stylem, a tymczasem można z nich stworzyć ogrodzenia. Tym bardziej, że często elewacje nowoczesnych domów mają częściowo okładzinę z drewna. Ten sam materiał możn zastosować na ogrodzeniu. Drewniane elementy ułożóne w poprzek, z ażurowym prześwitem lub bez tworzą ogrodzenie żaluzjowe. Deski w nowoczesnym ogodzeniu są proste,  kanciaste, bez zaokrągleń i łuków. Łączenie desek to mogą być tynkowane słupy albo murki z cegły. Nowoczesne ogrodzenia żaluzjowe mogą być również w wersji metalowej, która na pwno będzie bardziej wytrzymała i nie będzie wymagała aż tak częstej konserwacji. Panele metalowe zbudowane z różnej wielkości kształtowników będą stanowić ciekawe rozwiązanie podkreślając proste, zgeometryzowane kształty. Jeśli mamy atrakcjyny widok spoza działki możemy wybrać ogodzenie ażurowe z metalowej siatki. To lekkie matene z wypełnieniem z siatki, nie będą tak wyróżniać się i odgradzać posesji. Chcąc bardziej odgrodzić się od sąsiadów możemy wybrać ogrodzenie żaluzjowe, które szczelnie będzie ograniczało widoczność. Najtańszym sposobem na nowoczesne ogrodzenie może być wykorzystanie betonu. Stworzenie podmurówki, a następnie wykorzystanie pustaków pomoże wykonać proste ogrodzenie, a jeśli otynkujemy je na jasny kolor będzie dawało wrażenie lekkości i prostoty. Innym rozwiązaniem są nowoczesne ogrodzenia kamienne, które są dość szerokie i masywne, dlatego nie sprawdzą się na małych działkach. Innym sposobem na stworzenie ogrodzenia z kamienia to gabiony. To ażurowe metalowe pojemniki wypełnione kamieniem. Pojemniki te są wykonane z drutu zgrzewanego, a do środka można wykorzystać różnego rodzaju kamienie, również polne lub kostkę granitową.

Jednym z najczęściej stosowanych ogrodzeń nowoczesnych są ogrodzenia żaluzjowe. Mogą być wykonane z drewna lub z metalu. W ten sposób można odgrodzić się od sąsiadów i przechodniów a jednocześnie kształt i styl ogrodzenia nawiązuje do geometrycznej były budynku.