Nowoczesne frezarki do drewna CNC

Rozwój produkcji przemysłowej to stał tendencja w gospodarce, dlatego bardzo ważne jest wykorzystanie coraz nowocześniejszych urządzeń, które w precyzyjny i szybki sposób wykonają wszystkie zadania. Do grupy takich urządzeń należą frezarki CNC. W procesie frezowania narzędzie, wykonując ruchy obrotowe, obrabia unieruchomiony przedmiot. W starszych modelach wszystkie czynności sterowane były wykonywane za pomocą siły człowieka. W bardziej zaawansowanych modelach te ruchy są programowane za pomocą mikrokomputera.  

Jak działa frezarka CNC?

frezarka cnc do drewnaFrezarka to urządzenie przeznaczone do obróbki za pomocą skrawaniem powierzchni płaskich oraz o innym kształcie (rowki, koła zębate, gwinty). Głównym elementem roboczym jest frez, który wykonuje ruchy obrotowe oraz przesuwne względem obrabianego materiału. Urządzenia mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Frezarki występują w kilku rodzajach: pionowa, pozioma, uniwersalna, do drewna, do kół zębatych i gwintów. Udoskonalenie i zwiększenie precyzji działania rozpoczęło się wraz z wprowadzeniem numerycznego sterowania, a wraz z rozwojem technologii wbudowano w nie mikrokomputery sterownicze za pomocą systemu CNC. Computer Numerical Control (CNC), zastosowany w sterowaniu frezarek, poprawił parametry wykonywanych czynności, zwiększył wydajność maszyn, poprawił precyzję wymiarowo – kształtową i jakość frezowanych powierzchni, która jest o wiele bardziej gładka. Frezarka CNC do drewna to wysokiej jakości maszyna, której producenci na całym świecie starają się uwzględnić najnowsze innowacje. Dzięki temu może być wykorzystywana do pracy nad różnego rodzaju materiałami. Współczesna frezarka charakteryzuje się kompaktową konstrukcją o zamkniętej przestrzeni roboczej, co ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo pracy. Wysoka stabilność, duża moc oraz obróbka równoległa różnych płaszczyzn pozwala na profesjonalną obróbkę materiału. Automatyczna wymiana i pomiar obrabianego materiału, automatyczne usuwanie wiórów, nadzór i diagnostyka poprzez system komputerowy to istotne walory tych urządzeń. 

Swoje zastosowanie znalazły głównie w przemyśle metalurgicznym i drewnianym przy obróbce detali drewnianych mebli. Operator programuje je zgodnie z dokumentacją wykonawczą. Programowanie obrabiarek CNC polega na wprowadzeniu konkretnych poleceń określających zakres wykonywanych prac i finalny wygląd wycinanego elementu. Nowoczesne obrabiarki CNC wyposażone są w czytniki, które odtwarzają gotowe programy sterujące. Na tym etapie następuje przekształcenie programu z postaci alfanumerycznej na impulsy elektryczne.