Enzymy trawienne układu pokarmowego są w organizmie niezbędne do prawidłowego przeprowadzania procesów trawienia. Nie tylko umożliwiają ten proces, ale też czynią go prostszym i mniej czasochłonnym oraz sprzyjają przyswajaniu przez organizm składników odżywczych. Powodują też, że czujemy się komfortowo w swoim ciele.
Jaka jest rola enzymów trawiennych?
Trawienie polega na rozkładzie przyjmowanych pokarmów i wchłanianiu dostarczanych wraz z nimi substancji potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Enzymy trawienne to naturalne substancje występujące w organizmie, które wspomagają ten proces i towarzyszą mu już od momentu, w którym wkładamy do ust kawałek pokarmu. Pierwsze enzymy trawienne to amylaza ślinowa i lizozym obecne w ślinie – dzięki nim rozkładane są substancje cukrowe. Kolejne enzymy to te znajdujące się w soku żołądkowym: pepsyna, podpuszczka i lipaza żołądkowa – tutaj rozpoczyna się rozkład białek i trawienie tłuszczów. Kolejne odcinki, które musi pokonać pobierane przez nas pożywienie to dwunastnica i jelito cienkie, w których działają całe grupy enzymów trawiennych – warunkują one stopniowy rozkład substancji na czynniki pierwsze – rozcinane są długie, skomplikowane łańcuchy i tworzą się substancje o prostszych wzorach, które są lepiej przyswajane przez komórki organizmu. Z powodu wydzielania enzymów trawiennych, bardzo istotną rolę w procesie trawienia odgrywają m.in. trzustka i wątroba. Warto wiedzieć, iż owoce w naszej diecie stanowią naturalne enzymy trawienne. Przyczyn zaburzeń trawienia i niestrawności jest całe mnóstwo. Najczęściej takie problemy objawiają się dyskomfortem związanym z uczuciem przepełnienia, nudnościami, bólem żołądka, wymiotami. Przyczyny mogą być również nieco poważniejsze lub związane z poważnymi chorobami układu pokarmowego, np. chorobami żołądka, dwunastnicy, trzustki – wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. W tych mniej zagrażających zdrowiu dolegliwościach ulgę przynoszą zwykle preparaty zawierające dodatek enzymów trawiennych, co pomoże zwłaszcza osobom, w organizmach których zaszły pewne nieprawidłowości co do ilości enzymów i jest ich zbyt mało.
Prawidłowy poziom enzymów trawiennych odpowiada za bezproblemowy i szybki proces trawienia, co przynosi organizmowi wiele korzyści. Przede wszystkim, niestrawione resztki nie zalegają w jelitach, co powodowałoby uczucie dyskomfortu i ciężkości. Oprócz tego możliwe jest szybkie trawienie i w efekcie szybkie pozyskiwanie energii oraz składników odżywczych z pożywienia, uczucie lekkości i pełen komfort – skutkiem pośrednim działania enzymów trawiennych jest właśnie nasze dobre samopoczucie i uczucie komfortu w stosunku do własnego ciała.