Zaczął się już marzec, więc należy powoli zacząć myśleć o nawożeniu gleby pod uprawy rolne, a także w przydomowych ogródkach, gdzie hodujemy kwiaty, własne owoce i warzywa. Ziemia uprawiana przez lata, szybko traci składniki odżywcze, takie jak azot i potas, które są potrzebne dla właściwego wzrostu roślin. Dlatego należy co roku nawozić glebę środkami bogatymi w wyżej wymienione substancje odżywcze, jeśli chcemy aby nasze rośliny wyrosły duże i zdrowe.
Zalety obornika granulowanego
Do wyboru mamy dwa rodzaje nawozów organicznych, które najlepiej użyźniają glebę. Pierwszy z nich to obornik granulowany, który jest bardzo łatwy w użyciu, możemy rozprowadzać go ręcznie, lub za pomocą mechanicznych rozsiewaczy. Najlepiej stosować go tuż przed deszczem, lub po rozsianiu, dobrze nawodnić glebę. Granulat należy przykryć dziesięciocentymetrową warstwą ziemi, żeby korzenie roślin nie miały bezpośredniego kontaktu z nawozem. Obornik granulowany najlepiej położyć w okresie dziesięciu dni przed planowanym wysiewem, lub sadzeniem roślin. Granulat ma też tę zaletę, że dzięki niskiej zawartości wody, traci zapach i można go przechowywać nawet trzy lata. Możemy wyróżnić pięć rodzajów obornika. Pierwszy z nich, kurzy obornik granulowany, który zawiera duże ilości azotu. W związku z tym, możemy go używać jako składnik mieszanek mineralnych nawozów, lub po rozcieńczeniu. Następny, świński obornik, to potasowa bomba. Warto używać go na bardzo wyjałowionych glebach, gdzie potrzebne są duże ilości składników odżywczych. W szklarniach używa się zazwyczaj końskiego obornika, który ma właściwości ogrzewania gleby, co przyspiesza wzrost roślin. Bydlęcy obornik należy stosować na glebach piaszczystych, które szybko wysychają, ponieważ ma on właściwości higroskopijne, dzięki czemu zatrzymuje wodę w glebie. Polecany jest on do użyźniania trawników. Obornik owczy, również jest bogaty w azot. Stosuje się go w uprawie roślin, które osiągają duże rozmiary, co za tym idzie, potrzebują większej ilości składników odżywczych.
Drugim rodzajem, jest obornik naturalny, czyli nieprzetworzone odchody zwierzęce ze ściółką. Największą zaletą obornika naturalnego, jest powstawanie próchnicy, dzięki naturalnym procesom rozkładu, wspomaganym przez dżdżownice i bakterie. Gleba wzbogacona o próchnicę, staje się bardziej przewiewna i lepiej absorbuje wodę, co ma znaczący wpływ na rozwój roślin. Niestety, ze względu na niską dostępność, obornik naturalny jest bardzo drogi. Warto więc rozważyć zakup granulatu, który w niczym mu nie ustępuje.