Rynek piekarski jest wart wiele milionów złotych, ponieważ prawie każdy z nas codziennie spożywa jakiś wypiek. W piekarniach znajdziemy pieczywa glutenowe i bezglutenowe, bułki, a także ciasta i ciasteczka. Nie od dziś wiadomo, że wybory z oczyszczonej mąki pszennej posiadają minimalną wartość odżywczą, a więc niewielkie korzyści dla nas płyną z ich spożycia. Znacznie wartościowsze są wypieki z mąk bezglutenowych.
Rodzaje zbóż bezglutenowych
Jeżeli dbamy o swoje zdrowie i zwracamy uwagę na to co jemy, to warto się zastanowić nad wprowadzeniem do jadłospisu także innej mąki niż pszenna. Zboża w naszej diecie są bardzo ważne i powinno się je spożywać każdego dnia, jednak nie te najgorszej jakości, bo mają niewiele cennych składników poza węglowodanami. Polecane zboża bezglutenowe, to przede wszystkim ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka, proso, czy amarantus. Z ryżu można uzyskać mąkę ryżową, która świetnie się nadaje do naleśników, czy muffinek. Z prosa powstaje kasza jaglana, która zmielona może posłużyć jako mąka do wypieków ciast i ciasteczek. Z kaszy jaglanej, która naturalnie nie zawiera glutenu, można zrobić smaczny budyń będący alternatywą dla gotowych, sklepowych produktów. Z kukurydzy powstaje mąka kukurydziana, która ma delikatny smak i zapach, dzięki czemu nadaje potrawom wyjątkowego aromatu. Podobnie jest z gryką, którą spotykamy pod postacią kaszy gryczanej i mąki. Mają one lekko orzechowy posmak, przez co mogą być szeroko wykorzystywane. Z produktów zbożowych bez zawartości glutenu powstają smaczne chrupki, krakersy, czy makarony, którymi zajadają się dzieci. Obecnie można dostać w sprzedaży nawet makaron z ciecierzycy, więc wybór jest naprawdę ogromny. Dla osób na diecie bezglutenowej bardzo ważne jest, aby dany produkt nie zawierał tego składnika nawet w minimalnej ilości, dlatego producenci umieszczają takie informacje na opakowaniach. Zakupu zbóż bez glutenu można dokonać przede wszystkim w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością, ale najtaniej je dostaniemy w sklepach internetowych.
Konsumenci, którzy nie mogą spożywać glutenu, mają szeroki wybór produktów, które są bogate w wartości odżywcze i świetnie smakują. W sprzedaży pojawiają się coraz częściej gotowy wyroby bez glutenu, takie jak makarony, musli, pieczywa, czy nawet wędliny i majonezy. Jeżeli chcemy mieć pewność, że spożywamy najlepszej jakości produkty zbożowe, powinniśmy szukać wyrobów z odpowiednimi certyfikatami, które są gwarancją sposobu ich produkcji wolnej od glutenu.