Najlepsze monobloki chłodnicze

Pompy ciepłą powietrze/woda występują w dwóch wariantach: split i monoblok. W obu rozwiązaniach pobierają one energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przekazują ją do instalacji grzewczej. Różnice wynikają z różnicy budowy tych urządzeń – przekłada się to na parametry pracy i komfortu użytkowania.

Jak działa monoblok chłodniczy?

innowacyjne monobloki chłodniczePowietrze zewnętrzne jest bardzo dobrym nośnikiem energii cieplnej, z tego względu pompy ciepła powietrze/woda cieszą się największym zainteresowaniem – nie ma konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. W ofercie producentów możemy znaleźć powietrzne pompy ciepła w rozwiązaniu monoblok. Innowacyjne monobloki chłodnicze zbudowany jest w jednostce zewnętrznej. Pompa ciepła tego typu są jednosegmentowe, czyli składają się z jednego bloku. W takiej obudowie znajduje się tylko moduł hydrauliczny, który zasila instalację grzewczą. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni. Nośnikiem energii między instalacją a monoblokiem jest woda, takie połączenie musi być wykonane w osłonie termoizolacyjnej. Dzięki zwartej obudowie, pompy ciepła typu monoblok osiągają nieznacznie wyższą sprawność grzewczą w porównaniu do modeli split. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie – więc o wiele cichsze w pracy. Przez to są droższe w produkcji i zakupie dla inwestora, ale wygodniejsze w montażu i tańsze w eksploatacji. Z racji, że nie wykonuje się tutaj procedury napełniania pomp czynnikiem chłodniczym (jest on fabrycznie napełniony), pompa nie podlega restrykcjom ze strony F – gazów. Urządzenia te są ustawione na zewnątrz budynku jako jedna jednostka. Są dostępne w szerokim zakresie mocy: od małych indywidualnych urządzeń o mocy 6 kW po duże jednostki do zastosowań przemysłowych o mocy 60 kW. Można łączyć je w kaskady. Cechują się długim czasem pracy. Nie wymagają karty urządzenia i kontroli szczelności. Zainstalowane tej jednostki wewnątrz budynku wiąże się ze zwiększonym poziomem hałasu w pomieszczeniu.

Nie ulega wątpliwości, że powietrzne pompy ciepła mają teraz swój czas. Dylematy, które dręczą potencjalnych inwestorów dotyczące modelu urządzenia mogą zostać rozwiane specjalnymi ofertami, które przygotowują producenci i dystrybutorzy tych urządzeń. System monobloków to idealny sposób na modernizację starego systemu grzewczego i okazja do wymiany kotła na ekologiczne ogrzewanie. Monoblok zapewnia ogrzewanie całego domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.