Najlepsze lekkie walizki kabinowe!

O tym, czy nowa walizka kabinowa sprawdzi się w podróży, decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego została wykonana. Obecny rynek oferuje nam modele twarde oraz miękkie. Modele twarde wyprodukowane są z polipropylenu (PP), polikarbonu (PC) bądź kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS). Z kolei w modelach miękkich stosuje się włókna syntetyczne, takie jak nylon oraz poliester. Zatem który wariant będzie najlepszy?

Jaka model walizki kabinowej wybrać?

lekka walizka kabinowa z polipropylenuBardzo ciężko jest rozróżnić walizki polipropylenowe (PP) od polikarbonowych (PC), albowiem oba te tworzywa wykazują podobne właściwości. Jednakże różnica cenowa nie bierze się znikąd. Modele z PC są trochę droższe od tych z PP, ponieważ cechują się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Mimo, że lekka walizka kabinowa z polipropylenu jest również korzystnym wyborem, to warto jednak wydać więcej pieniędzy na walizki z PC. Dzięki niewygórowanym kosztom miano najpopularniejszych walizek na rynku zyskują modele z ABS. Kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy jest materiałem mniej elastycznym niż PP i PC, tak więc łatwiej pęka pod wpływem nacisku bądź uderzenia. W tym przypadku ważny jest sposób, w jaki zapakujemy walizkę, albowiem jeśli pozostanie w niej zbyt dużo wolnej przestrzeni, amortyzacja może być niewystarczająca, a ryzyko uszkodzenia wyższe. Poza tym warto stawiać na modele walizek, których struktura nie jest całkowicie gładka, ponieważ rysy na powierzchni są mniej widoczne. Aczkolwiek miękkie walizki kabinowe także mają swoich zwolenników. Jednym z materiałów do produkcji walizek jest poliester, który cechuje się dużą wytrzymałością, ponieważ grubą powierzchnię jest ciężej uszkodzić. Niemniej jednak posiada pewne wady. Walizki z poliestru nie są wodoodporne, więc jeśli taki model pozostanie na deszczu, większość rzeczy będzie mokra. Mimo to walizka poliestrowa potrafi przetrwać wiele lat, ale pod warunkiem, że pochodzi od zaufanego producenta. Kolejnym wytrzymałym materiałem do produkcji walizek jest nylon, który posiada właściwości wodoodporne. Wysokiej klasy torby podróżne cechują się wykorzystaniem nylonu o współczynniku D=400. Jednakże niezależnie od materiałów użytych do produkcji, nowoczesne walizki kabinowe cechują się niską wagą. Trzeba pamiętać, że o ostatecznej wadze zdecyduje również szkielet produktu oraz dodatkowe wyposażenie.

Niemniej jednak walory użytkowe to nie jedyne kryterium, po którym ocenia się walizki. Wiele osób ceni sobie także wygląd. Obecnie najgorętszym trendem są wciąż walizki z twardych tworzyw. Cechują się nowoczesnym designem – powierzchnia bywa często pokryta atrakcyjnymi gradientami bądź też delikatnymi wzorami. Doskonale wpisują się w minimalistyczny styl, idealnie pasując do każdego stroju w podróży.