Masoneria w ujęciu historycznym

 

Jestem miłośniczką historii, jednak niesamowicie irytują mnie różnego rodzaju teorie spiskowe. Człowiek jest bardzo ciekawym stworzeniem, które, w momencie, gdy czegoś nie wie, najczęściej puszcza wodze fantazji. Dlatego właśnie wiele osób opowiada niestworzone rzeczy o środowiskach hermetycznych, które same o sobie zbyt wiele nie mówią i przez to pobudzają wyobraźnię. Ja jednak staram się szukać faktów, informacji od osób, które wiedzą o czym mówią.

Ciekawe i rzetelne książki o masonerii

stanisław krajski - książki o masonachJedną z ciekawszych organizacji w dziejach ludzkości jest masoneria. Niestety, sami masoni raczej niechętnie mówią o swoich lożach i nie przekazują informacji o tradycjach. Dlatego właśnie przez wieki pojawiło się wiele legend, które nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Na szczęście znalazłam wspaniałego pisarza stanisław krajski – książki o masonach pisze doskonałe. Przede wszystkim jest osobą, która samodzielnie zbadała tradycje i historię wolnomularzy. Uczestniczył w spotkaniach z odpowiednimi ludźmi, bazuje więc na faktach, nie na domysłach. Opisy, które przedstawia w swoich książkach, są opisami jego własnych doświadczeń i sytuacji, które napotkał, zbierając materiały do książki. Jest to ujęte w bardzo ciekawy sposób. Niezwykle odpowiada mi fakt, że książka nie jest typowym opracowaniem historycznym. Wstyd się przyznać, ale przy takich zwykle zasypiam. Dlatego właśnie, bardzo się cieszę, że czytając tę książkę, człowiek ma wrażenie, że sięga po kolejną powieść fabularną. Kolejne kartki nie raz przerzucałam dosłownie z wypiekami na twarzy, a gdy zaczęłam czytać tę książkę, zwyczajnie nie mogłam się od niej oderwać. Była dla mnie bardzo pouczająca i ciekawa. Co więcej, autor bazuje na informacjach, które nie są dostępne dla innych ludzi. Sam zetknął się z masonami i na tej właśnie podstawie opracował swoje dzieło. Atutem dla mnie jest również fakt, że książki tego autora są pięknie wydane i dostępne w stosunkowo atrakcyjnych cenach, dlatego mogę sobie na nie pozwolić bez wyrzutów sumienia.

Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na książki tego autora. Nie jest to kolejne opracowanie o charakterze historycznym. W książce, poza faktami, można znaleźć wspaniałe opisy i piękne zdjęcia, dzięki którym człowiek może sobie jeszcze lepiej wyobrazić to, o czym czyta. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na zakup pierwszej z książek, bo dzięki temu z pewnością zyskałam dużą wiedzę i wspaniały czas z opisami jednej z ciekawszych organizacji w dziejach ludzkości.