Lustra o dużej widoczności

 

Drogi osiedlowe nie były zbyt dobrze przemyślane, więc co tydzień otrzymywaliśmy bardzo dużo skarg, zarówno od kierowców, jak i od pieszych, dotyczących problemów z poruszaniem się po terenie osiedla. Głównym problemem była niewielka widoczność na skrzyżowaniach i zakrętach, często powodująca sytuacje mogące skończyć się poważnymi wypadkami i utratą zdrowia.

Duże lustra drogowe

prostokątne lustro drogowePoczątkowym pomysłem na wyeliminowanie owego problemu było zamontowanie sygnalizacji świetlnej, choć na tak ciasnych drogach jak osiedlowe, nie spełniałoby swojego zadania dobrze, i bardziej utrudniałoby ruch niż cokolwiek innego. Jednak nie chcieliśmy pozostawiać owej sytuacji w dotychczasowym stanie, więc po dość długich naradach i różnych przedstawionych pomysłach, zdecydowaliśmy się zamontować lustra drogowe na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach i zakrętach. Podczas gdy zwykłe lustra nie należały do zbyt dużych i nie zapewniały dużej widoczności, będąc jedynie ułatwieniem i pomocą dla kierowców, prostokątne lustro drogowe, jakie miało być przez nas zainstalowane w każdym niebezpiecznym punkcie pozwalało na doskonałą ocenę sytuacji na drodze, i zapewniało świetną widoczność kierowcom z każdej strony skrzyżowania. Lustra te były montowane na słupach energetycznych i umieszczane na wysokości około sześciu metrów nad jezdnią, tak by w żaden sposób nie przeszkadzać kierowcom w prowadzeniu pojazdu. Jako że były one nachylone w stronę jezdni, nie odbijały światła słonecznego w sposób który mógłby zagrozić widoczności kierowcy, a powłoka antyodblaskowa jaką była pokryta ich powierzchnia tym bardziej w tym pomagała. Lustra te miały przekątną o szerokości przeszło półtorej metra, więc pozwalały na bardzo dobrą ocenę sytuacji na odcinkach, na których widoczność była niemal zerowa, i umożliwiały sprawną kontrolę nad pojazdem i bezpieczną jazdę niemal w każdych warunkach.

Były one również bardzo wytrzymałe, gdyż preferowaliśmy wyposażenie drogowe które może znieść każde warunki na drodze, łącznie ze złą pogodą i uszkodzeniami, jakie mogły podczas takowej wystąpić. Lustra były więc wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, odpornych nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale również i na korozję czy wahania temperatury, jak również na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Z racji zastosowanego materiału, nie wymagały częstego czyszczenia by zapewniać dobrą widoczność, gdyż tworzywa w nich zastosowane były dość niewrażliwe na zabrudzenia i zakurzenie. W razie potrzeby, jednak, powierzchnie były bardzo proste w konserwacji nawet podstawowymi środkami.