Ładne ścierki do kuchni

Jedną z rzeczy, które są absolutnie niezbędne w każdej kuchni, jest zwykła, poczciwa ścierka kuchenna. Przydaje się do wycierania rąk, osuszania naczyń czy też wytarcia np. mokrego blatu. Chociaż coraz częściej sięgamy po jednorazowe papierowe ręczniki, dobre np. do osuszenia mięsa po umyciu czy odsączenia nadmiaru tłuszczu po smażeniu, to kuchenne ścierki wciąż są bardzo przydatne. Ze względu na ich intensywne wykorzystywanie w kuchni, najlepiej jest wybrać takie, które przetrwają wiele prań i wiele plam.

Z czego robi się ścierki kuchenne?

wzorzyste ścierki kuchenneMateriały na kuchenne ścierki są, zasadniczo, dwa: bawełna i len albo też tkaniny z mieszanki tych dwóch włókien. Są one bardzo chłonne, lekkie i wygodne w użyciu. Bawełniane ścierki są najtańsze i najpowszechniej dostępne, jedna ściereczka to koszt zaledwie kilku do kilkunastu złotych. Są one jednak mniej wytrzymałe niż wyroby z lnu, które z kolei są droższe. Z jednej strony bardziej może się opłacać kupić zapas tanich produktów, które będzie się wymieniać w razie potrzeby, z drugiej równie dobrą opcją jest zainwestowanie w droższą wersję, która będzie służyć nam w kuchni przez wiele lat. W każdym przypadku należy zwrócić przy zakupie uwagę, w jakiej temperaturze należy prać ścierki. Wyroby z lnu można nawet wygotować (szczególnie te jasne, bez wzorów), a bawełniane wymagają niższej temperatury prania. Ze względów higienicznych im wyższa temperatura, tym lepiej, ponieważ różne zabrudzenia to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii. Jeśli chodzi o kolory i wzornictwo, to są one bardzo różne, ale najpopularniejsze ściereczki to te, które w większości są jasne. Modne są wzorzyste ścierki kuchenne w kratę, która jest najbardziej typowym wzorem. Najlepiej wybrać ścierki, które taki wzór mają już utkany, nie nadrukowany, ponieważ będzie on najtrwalszy i z czasem nie zblaknie tak jak nadruk. Jeśli kupujemy zestaw ściereczek kuchennych, to mogą mieć one albo wzór identyczny, albo też trzymać się jakiegoś motywu przewodniego, na przykład wspólnego koloru, ale będą się od siebie różnić wzorami.

Zestaw ściereczek, ładnie zapakowanych w pudełko, jest dobrym pomysłem na podarunek dla kogoś, kto właśnie się przeprowadził. Niektóre firmy ozdabiają na zamówienie ściereczki haftem z monogramem właściciela, co stanowi miły dodatek. Ponieważ ściereczki należy zmieniać często, to nigdy nie jest ich za wiele i taki prezent na pewno okaże się trafiony. Ceny zestawów są zwykle atrakcyjne, więc nie będzie to drogi podarunek, ale za to bardzo praktyczny.